top of page

Stres Yönetiminde Aromaterapi


Stres, vücudun kendisine yapılan herhangi bir uyarana verdiği yanıt olarak tanımlanabilir. Stresör ise, stres yanıtını tetikleyebilen herhangi bir durum olabilir.


Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre (2004), dış stresörler advers fiziksel reaksiyonlar (ağrı veya yüksek-düşük sıcaklık gibi) veya stresli ortamlar (çalışma koşullarının kötü olması ve suistimal içeren ilişkiler gibi) olabilir. İç stresörler fiziksel (enfeksiyonlar, enflamasyon) veya psikolojik olabilir. İç psikolojik stresöre örnek olarak, olumsuz bir olayın gerçekleşebileceği veya gerçekleşmeyebileceği konusundan duyulan yoğun endişe gösterilebilir.


Milyonlarca yıldır bir ‘savaş ve kaç’ durumunda, insanın hayatta kalmasını sağlayan bu faydalı refleks, günümüzde insanoğlunun istinasız tüm kronik hastalıklarını körükleyen bir mekanizma haline gelmiştir. Doğada kronik stres diye bir durum söz konusu değildir. Stres yanıtı, kronikleşme olasılığı olmadan evrimleşmiş bir mekanizmadır. İlkel çağlarda hayatınızı tehdit eden yırtıcı hayvanla karşı karşıya kaldığınızda ya onu öldürürdünüz ya da ağaca çıkardınız. Ancak günümüzde elektrik faturanız sadece elinize geçtiği anda değil, günler haftalar boyunca sizde stres yanıtını uyarabilir.


1988 yılında Tisserand, uçucu yağlarla yapılan masajın; gevşeme sağlama, stresi azaltma, ağrıyı giderme, kas gerilimini azaltma, kan basıncını düşürme, bağışıklık sistemini uyarma/güçlendirme becerisine sahip olduğunu gözlemlemiştir. Uçucu yağların masajla, koklama yoluyla veya diğer tekniklerle uygulanması, stresin beden, zihin ve ruh üzerindeki hasara yol açan etkilerini potansiyel olarak azaltabilecek kapsamlı bir yaklaşım ortaya koymaktadır.

Duygusal Destek ve İyileşmeye Yönelik Uçucu Yağlar:

Anksiyete karşıtı, rahatlatıcı, yatıştırıcı ve canlandırıcı: Akgünlük, Bergamot, Fesleğen ct. linalol, Greyfurt, Gül, Lavanta, Limon, Mandalina, Melekotu Kökü, Melisa, Misk Adaçayı, Mür, Paçuli, Neroli, Tatlı Portakal, Tıbbi Papatya, Rumi Papatya, Turunç Yaprağı, Sandal, Vetiver, Yasemin, Ylang Ylang


Güven eksikliği, kendine güvenmeme: Sedir Ağacı, Okaliptüs, Lavanta, Vetiver, Ylang Ylang


Korku: Servi, Itır, Zencefil, Lavanta, Defne, Tıbbi Nane, Çam, Biberiye, Mandalina


Odaklanamama: Zencefil, Vetiver


Panik, şok: Rumi Papatya, Akgünlük, Ölmez Çiçek, Lavanta, Tatlı Portakal, Mandalina, Vetiver, Ylang Ylang


Yas, Kayıp: Ölmez çiçek, Paçuli, Mandalina, Ylang Ylang

Comments


bottom of page