top of page

TIBBİ VE AROMATİK BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DANIŞMANLIĞI

İşi uzmanından öğrenin.

Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği hedefleyen üretici adaylarının; arazi seçimi, arazinin incelenmesi, araziye ve iklim şartlarına uygun tıbbi ve aromatik bitkilerin belirlenmesi, ekim/dikim ve hasat aşamaları kontrolü , ürünlerin işlenmesi ve pazarlanmasını içeren kapsamlı danışmanlık hizmetleri sağlanmaktadır. 

ARAZİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Arazi, bulunduğu bölge ve üretici hedefleri değerlendirildikten sonra yol haritasının oluşturulması için HerbaFarm Tıbbi ve Aromatik Bitki Uzmanı araziyi ziyaret eder, inceler ve toprak numunesi alım işlemini gerçekleştirir. 

Meteorolojik veriler ve toprak analizi sonuçları ışığında; araziye ekimi uygun, ekonomik değeri ve pazar payı yüksek olan bitkilerin listesi, ekim/dikim öncesi toprak iyileştirme için gereken işlemler, ekimi önerilen tıbbi ve aromatik bitkilerden elde edilebilecek katma değerli ürünler ve potansiyel ticari kullanım alanları, üretim yöntemleri, tesis kurulumu ve ilgili yasal gerekliliklerin yer aldığı kapsamlı rapor üretici adayına sunulur.

EKİM/DİKİM

Üretici adayı ile karşılıklı görüşmeler sonucunda, ekime uygun bulunan tıbbi bitkilerin tohum/fidelerinin temini için araştırmalar yapılır. Tohum/fide üreticisi firmalar seçilerek alım için üretici adayına yönlendirilir. 

Ekimi planlanan bitkilerin araziye ekim/dikim zamanı ve şekli, ekim sonrası bakımı ve nasıl sulama yapılacağına dair gerekli tüm bilgilendirmeler yapılır. 

ÜRÜNLERİN TİCARİ OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ

Tarımsal üretimin planlandığı ilk aşamada genel çerçevesi belirlenen yol haritası, hedefler ve pazar trendleri doğrultusunda detaylandırılarak, ekimi yapılan tıbbi&aromatik bitkilerden elde edilecek katma değerli ürün üretimine yönelik tesis kurulumu için danışmanlık hizmeti sağlanır. 

HerbaFarm Akademi  Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Danışmanlığı
bottom of page