top of page
HerbaFarm Akademi Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi

TIBBİ VE AROMATİK BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

ONLINE EĞİTİM

Online  eğitim, teorik ders ve uygulama videolarından oluşmaktadır. Eğitim paketi satın alındıktan sonra videolar 2 hafta süreyle izlemeye açık kalacaktır. 

⁠Eğitim, teorik ders ve uygulama videolarından oluşmaktadır. Eğitimde 10 teorik ders ve 1 uygulama videosu yer alır. Eğitimde, üretici deneyimlerinin anlatıldığı videolar da katılımcıların izlemesi için eklenmiştir. (11 saat eğitim ders videosu + 4,5 saat üretici videoları)

Kimler Katılabilir: Tıbbi ve aromatik bitkilere ilgi duyan tüm üreticilerin, üretici adaylarının ve doğanın iyileştirici gücünden faydalanmak isteyen herkesin katılımına açıktır. Temel eğitim şartı aranmamaktadır.

Online Eğitim İçeriği

I.BÖLÜM

 

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

 • Dünya ve Türkiye Tıbbi & Aromatik Bitki Ticareti

 • Neden Tıbbi & Aromatik Bitki Yetiştirmeliyiz?

 • Tıbbi & Aromatik Bitki Kullanım Alanları

 • Arazi Seçiminde Etkili Faktörler

 • Tarla Hazırlığı

 • Toprak ve İklim İstekleri

 • Toprak Türleri, Gübreler

 • Üretim ve Çoğaltım Teknikleri

 • Uygulama: Tohum ekme, çelik alma

 • Sulama

 • Hasat ve Toplama

 • Kurutma ve Muhafaza 

 

Türkiye'de Tıbbi Bitkileri Satın Alan Kurumlar

 

2. BÖLÜM

 

Fitoterapi

 • Bitki Sistematiği

 • Bitkilerin Tedavide Kullanımları

 • Bitki Tayini (Flora, Monograf, Herbaryum)

 • Bitkisel Drog, Bitkisel İlaç, Tıbbi Çay, Tentür, Yağ

 

Fitoterapi / Baharat & Çay Bitkileri: (17 bitki)

 • Çok yıllık bitkiler: Anadolu Adaçayı, Çarkıfelek, Çemen, Ekinezya, Goji berry, Ihlamur, Kediotu, Limon melisa (Lippia), Mürver, Safran, Sumak, Şekerotu, Yaban mersini

 • Tek yıllık bitkiler: Anason, Fesleğen, Kimyon, Rezene,

Sabit Yağ Bitkileri: (12 bitki)

 • Çok yıllık bitkiler: Aloe vera, Avokado, Ezan çiçeği, Kuşburnu, Sarı kantaron,

 • Tek yıllık bitkiler: Aspir, Aynısefa, Çörekotu, Kenevir, Keten, Kudret narı, Susam

 

3. BÖLÜM

 

Uçucu Yağlar

 • Uçucu Yağların Tıbbi Değerleri

 • Ekstraksiyon Yöntemleri

 • Bitkisel Materyallerin Bileşimini Etkileyen Faktörler

 

Uçucu Yağ Bitkileri: (15 bitki)

 • Çok yıllık bitkiler: Biberiye, Defne, Itır, Kekik, Lavanta, Limonçimi, Melisa, Mersin, Misk adaçayı, Nane, Ölmezçiçek, Paçuli, Vetiver

 • Tek yıllık bitkiler: Civanperçemi, Papatya

 

İş Kurma

 • Yönetmelikler ve Üretim Tesisi Kurmak İçin Gereken İzinler

 • Tıbbi Bitki Kurutma Tesisi Kurmak İçin Gereken İzinler

 • Sabit Yağ ve Uçucu Yağ Tesisi Kurmak İçin Gereken İzinler

4. BÖLÜM

 

Üretici Deneyimleri

HerbaFarm Akademi Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi

Eğitmenler

HerbaFarm Akademi Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi Uzm. Ecz. Meltem Kurtsan

Uzm. Ecz. Meltem Kurtsan

Eczacılık eğitimini İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde tamamladı. 1980’li yıllarda çalışmaya başladığı Türkiye’nin ilk Bitkisel Ürünler Yaratıcısı Otacı – Kurtsan Şirketler Grubu’nda Ar-Ge, Üretim, Kalite Kontrol Bölümleri’ndeki görevlerinden sonra; 2004 – 2013 yılları arasında grubun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttü.

1997- 1999 yılları arasında ABD – Harvard Üniversitesi’nde – OPM Programı’nı bitirdi. Aynı yıl Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) Geleceğin Global Lideri seçildi.

2002’de faaliyete geçen Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) Kurucu Başkanı’dır.

 

Eğitimine 2009-2010 yıllarında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Ana Bilim Dalı’nda  Fitoterapi  Yüksek Lisans Programı ile devam etti.

 

2017 yılında Bezmialem Üniversitesi ve Aromaterapi Derneği’nin birlikte düzenlediği Klinik Aromaterapi Eğitimi’ne katıldı.

 

2018 yılında T.C. Sağlık Bakanlığı’nın sertifikalı Homeopati Eğitimi’ne katıldı.

 

2019 yılı itibariyle Amerika Aromaterapi Derneği NAHA’nın (National Association for Holistic Aromatherapy) bölge direktörü seçildi.

 

Bodrum’da HerbaFarm Akademi adını verdiği çiftliğinde organik yaşam ve sağlıklı beslenme konularında araştırmalar yapmakta, doğal ürünler ve tıbbi bitkiler yetiştirmekte ve doğal kozmetikler, aromaterapi, doğal yaşam ve ekoloji gibi konularda eğitimler düzenlemektedir.

HerbaFarm Akademi Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Mehmet Ali Altıokka

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Mehmet Ali Altıokka

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bahçe Ziraati Programı’nı bitiren Mehmet Ali Altıokka, uzun yıllardır Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nin teknik ekibinde görev yapmaktadır.

Gastrobahçe Derneği’nin dernek başkanı,  Aromaterapi Derneği’nin denetim kurulu üyesi ve Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği’nin üyesi olarak görev almaktadır.

 

Ulusal düzeyde farklı lise, üniversite, vakıf, belediye ve bakanlıklarda kurulan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçeleri’nde proje oluşturmada, personel eğitiminde, bitkilerin adaptasyonunda, bahçe düzeninin sağlanmasında ve sürdürülebilirliği hususunda zirai danışmanlıklar yapmıştır.

HerbaFarm Akademi Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi Farmakognost Prof. Dr. Bilge Şener

Farmakognost Prof. Dr. Bilge Şener

 

Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunu olan Prof. Dr. Bilge Şener, yine Ankara Üniversitesi’nde Farmakognozi alanında Doktor ünvanını almıştır.

1987 yılında Profesör olan Prof. Şener, Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Kurucusudur; Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Başkanlığı ve Eczacılık Fakültesi Dekanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Ulusal ve uluslararası bilimsel organizasyon ve komisyonların başkanlık ve üyeliklerini, Avrupa Farmakopesi Türkiye Delegasyonu, Sağlık Bakanlığı İlaç Ruhsatlandırma ve Bilimsel Danışma Komisyonları Üyeliği görevlerini de ifa etmiştir.

 

Prof. Dr. Bilge Şener, 1986-1988 yılları arasında misafir öğretim üyesi olarak ABD – The Pennsylvania State University- Kimya Bölümünde araştırmalar yapmıştır.

Biyoaktif doğal bileşiklerin tespiti ve doğal madde kimyası ile ilgili konularda ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış makaleleri, derlemeleri, ulusal ve uluslararası kuruluşların desteklediği projeleri, kongre bildirileri bulunmaktadır.

Çok sayıda kitap, kitap bölümü ve makaleleri bulunan Prof. Dr. Bilge Şener, ulusal ve uluslararası konferans ve kongrelerde yer almıştır.

Prof. Dr. Bilge Şener, halen International Center for Chemical and Biological Sciences-University of Karachi ’ de doktora programlarına katkı sağlamaya devam etmektedir.

HerbaFarm Akademi Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi Kimyager Sevda Doğan

Kimyager Sevda Doğan

Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Lisans Bölümü mezunudur. Harvard Business School ve George Washington Üniversiteleri’nden Liderlik, Yalın Üretim, Proje ve Kaynak Yönetimi konularında uzmanlık sertifikalarına sahiptir.

 

Üniversiteden mezun olduktan sonra  5 yıl Roche İlaç Fabrikası Kalite Kontrol Laboratuvarları’nda çalışmış, daha sonra 23 yıl boyunca Novartis ve Sandoz’da  sırasıyla Kalite Kontrol, Kalite Güvencesi, Üretim, Fabrika Yönetimi, Yeni Fabrika kurulumu Proje Yöneticiliği, Teknik Operasyonlar Direktörlüğü gibi üst düzey yönetici pozisyonlarda görev almış ve 2013 yılında Abdi İbrahim Teknik Genel Müdür Yardımcısı pozisyonunda kurumsal hayattan ayrılarak emekli olmuştur.

 

2014 yılından itibaren Eliksir İlaç, Gıda, Sağlık, Kozmetik Ürünleri ve Danışmanlık Firması’nın kurucu ortağı ve Genel Müdürü olarak görev yapmakta olup ilaç, gıda takviyeleri ve kozmetik sektörlerine tesis kurulumu, formülasyon, kalite sistemleri, GMP ve ISO standartları konularında anahtar teslim proje yönetimi ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

 

2014 yılından itibaren Doğal Kozmetik ve Aromaterapi ile ilgilenmekte olup Bezmialem Üniversitesi başta olmak üzere, The Essential Oil Institute, AromaHead Institute ve Tisserand Institute sertifika programlarına katılmış olup International NAHA (National Association for Holistic Aromatherapy) sertifikasına sahiptir.

 

Ayrıca Formula Botanica ve International College of Holistic Studies ve Chemists Corner Doğal Kozmetik Formülasyonu, Organik Cilt Ürünleri ve Anti-Ageing Kozmetik konularında sertifikalara sahiptir.

HerbaFarm Akademi Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi Martin Bauer Group - Satınalma Müdürü Erdinç Yünten

Konuk: Martin Bauer Group - Satınalma Müdürü

Erdinç Yünten

Erdinç Yünten, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunudur.

2003 yılından itibaren Martin Bauer Bitki ve Meyve Çayları A.Ş.’de çeşitli kademelerde görev alan Yünten, hala aynı şirkette Satınalma ve Plantasyon Müdürü’dür.

Online Eğitim Bedeli:
4.000 TL - KDV dahil

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi Kayıt ve Ödeme

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi’ne katılmak ve ödeme yapmak için yukarıdaki SATIN AL butonuna tıklayarak online eğitim portalımıza üye olun. 

- Eğitim, teorik ders ve uygulama videolarından oluşmaktadır. Eğitimde 10 teorik ders ve 1 uygulama videosu yer alır. Eğitimde, üretici deneyimlerinin anlatıldığı videolar da katılımcıların izlemesi için eklenmiştir. (11 saat eğitim ders videosu + 4,5 saat üretici videoları)

- Eğitim sunumları pdf olarak indirilebilecektir. 

- Eğitim videoları, eğitimin satın alındığı tarihten itibaren 2 hafta süre ile izlemeye açık olacaktır. Bu sürenin sonunda, videolara erişim sistem tarafından otomatik olarak kapatılmaktadır.

- Eğitimi tamamlayan katılımcıların Katılım Belgesi otomatik olarak sistem tarafından oluşturulmaktadır. Online platformda profil bölümüne tıklayarak pdf formatta indirilebilecektir.

HerbaFarm Akademi, bu eğitimi NAHA standartlarına uygun şekilde düzenlemeyi taahhüt eder. Gerektirdiği koşullarda eğitim programında değişiklik yapma, eğitimi erteleme ya da iptal etme, eğitimcileri değiştirme hakkını saklı tutar.

Tüm Sorularınız İçin Bizimle İletişime Geçin 

Sorularınız için info@herbafarm.com.tr adresine mail yollayabilir ya da 05301769986 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

HerbaFarm Akademi Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi
bottom of page