HERBAFARM HAKKINDA

 

HerbaFarm, 2006 yılında, Türkiye’nin Muğla ili Bodrum ilçesi, Yalıkavak – Gökçebel dağlarında 17 dönümlük, doğal yapısı bozulmamış, ekolojik çeşitlilik açısından zengin bir arazide Meltem Kurtsan tarafından kurulmuştur.

Arazideki yapılar, Avusturyalı Mimar Georg Driendl ve Mimar And Akman tarafından projelendirilerek Yapı Biyolojisi Enstitüsü gözetiminde, ekolojik yapı ve permakültür prensiplerine uygun olarak doğal malzemeler ile inşa edilmiştir.

HerbaFarm, Türkiye’de TATUTA, Dünya’da WWOOF (World Wide Opportunities on Organic Farms) hareketine bağlı bir çiftliktir.

AKADEMİ

 

HerbaFarm Akademi, doğal ve sağlıklı yaşam ile ilgili eğitim, atölye ve seminerler düzenler. Doğal ve sağlıklı yaşama ilgi duyan herkesi, konularında uzman ulusal ya da uluslararası eğitmenler ile buluşturur.

Konu başlıkları arasında doğa, ekoloji, permakültür, organik tarım, tıbbi bitkiler, aromaterapi, naturopati, doğal kozmetik, homeopati, fitoterapi, mimari, yoga, meditasyon, mindfulness, vb… vardır.

Eğitimleri, HerbaFarm arazisi ile laboratuvarında teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirir.

EKOLOJİK ÇİFTLİK

 

HerbaFarm çiftliğinin organik sertifikalı arazisinde; kendiliğinden yetişen adaçayı, kekik, karabaşotu, melisa, sarı kantaron, biberiye, lavanta, defne gibi tıbbi ve aromatik bitkilere ek olarak keçiboynuzu ve zeytin ile pek çok mevsimlik sebze ve meyve yetiştirilir.

Bu ürünlerden öğütülmüş keçiboynuzu, zeytinyağı, reçel, pekmez, turşu, salça vb. ürünler üretilir. Tıbbi ve aromatik bitkiler toplanıp kurutulur ve doğal yöntemlerle kozmetik ve gıda ürünlerine dönüştürülür.

HerbaFarm, bugün piyasadaki gıda-kozmetik ürünleri ve doğal yaşamı destekleyen eğitimleriyle hem Bodrum’a hem topluma sağlıklı yaşam ile ilgili yol göstermektedir.

ÜRÜNLER

 

HerbaFarm Öğütülmüş Keçiboynuzu, Keçiboynuzu ağaçlarından toplanarak çekirdekleriyle birlikte öğütülüp hiçbir katkı maddesi olmadan doğal ve geleneksel yöntemler ile hazırlanmıştır.

Ürünlerimizi, Hepsiburada sanal mağazamızdan ya da info@herbafarm.com.tr e-posta adresimizden bizimle iletişime geçerek satın alabilirsiniz. Mail ile ya da websitemizdeki iletişim formu üzerinden yapılan ürün alımlarında 50 TL üzeri kargo bedava.

HerbaFarm Öğütülmüş Keçiboynuzu ile hazırlanmış şeker ilavesiz ve glutensiz tariflere Ürünler sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

DANIŞMANLIK

 

HerbaFarm, tarım arazilerinde tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçilere; toprak analizi ve arazi koşullarının değerlendirilmesi, tıbbi ve aromatik bitkilerin seçimi, tohum veya fidelerin temini, araziye uygulama, yetiştirilme ve hasat dönemlerinde gözetmenlik, ürün elde edilmesi ve ürünün pazarlanması ile ilgili danışmanlık hizmeti vermektedir.

KONUK EVİ

 

HerbaFarm Konukevi; misafirlerine, Bodrum, Yalıkavak – Gökçebel dağlarında 17 dönümlük, doğal yapısı bozulmamış, ekolojik çeşitlilik açısından zengin arazisinde, doğal ve  sürdürülebilir bir yaşam deneyimi sunmaktadır. Organik sertifikalı arazisinde kendiliğinden yetişen tıbbi ve aromatik bitkilere ek olarak keçiboynuzu ve zeytin ile pek çok mevsimlik sebze ve meyve yetiştirilir. HerbaFarm, kümes hayvanlarının serbestçe dolaştığı bir ortamda sizleri misafir etmekten mutluluk duyacaktır.

Ahşap bungalow evlerimiz, Avusturyalı Mimar Georg Driendl ve Mimar And Akman tarafından projelendirilerek Yapı Biyolojisi Enstitüsü gözetiminde, ekolojik yapı ve permakültür prensiplerine uygun olarak doğal malzemeler ile inşa edilmiştir.

BASINDA BİZ

 

HerbaFarm dünyasının detaylarını, kurucumuz Meltem Kurtsan Maison Française’in Haziran sayısında anlatıyor.

Editör ve Stylist Yasemin Aksoy ve Maison Française Yazı İşleri Müdürü Naz Gürlek’e teşekkürlerimizle.

Devamı için tıklayın.

HerbaFarm ile ilgili güncel haberler için blogumuzu takip etmeyi unutmayın!

EKİP

Eczacılık eğitimini İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde tamamladı. 1980’li yıllarda çalışmaya başladığı Türkiye’nin ilk Bitkisel Ürünler Yaratıcısı Otacı – Kurtsan Şirketler Grubu’nda Ar-Ge, Üretim, Kalite Kontrol Bölümleri’ndeki görevlerinden sonra; 2004 – 2013 yılları arasında grubun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttü.

1997- 1999 yılları arasında ABD – Harvard Üniversitesi’nde – OPM Programı’nı bitirdi. Aynı yıl Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) Geleceğin Global Lideri seçildi.

2002’de faaliyete geçen Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER)  Kurucu Başkanı’dır.

Eğitimine 2009-2010 yıllarında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Ana Bilim Dalı’nda  Fitoterapi  Yüksek Lisans Programı ile devam etti.

2017 yılında Bezmialem Üniversitesi ve Aromaterapi Derneği’nin birlikte düzenlediği Klinik Aromaterapi Eğitimi’ne katıldı.

2018 yılında T.C. Sağlık Bakanlığı’nın sertifikalı Homeopati Eğitimi’ni tamamladı.

2019 yılı itibariyle Amerika Aromaterapi Derneği NAHA’nın (National Association for Holistic Aromatherapy) bölge direktörü seçildi.

Bodrum’da HerbaFarm Akademi adını verdiği çiftliğinde organik yaşam ve sağlıklı beslenme konularında araştırmalar yapmakta, doğal ürünler ve tıbbi bitkiler yetiştirmekte ve doğal kozmetikler, aromaterapi, doğal yaşam ve ekoloji gibi konularda eğitimler düzenlemektedir.

İç Mimarlık eğitimini Haliç Üniversitesi’nde tamamladı. Aile firması Kurtsan İlaçları’nda İş Geliştirme Departmanı’nda beş sene çalıştıktan sonra Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansı yaptı. Danimarka menşeili bir elektronik firmasında beş sene üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra 2012 senesinde NY, Amerika’da Enerji Yönetimi Yüksek Lisansı’nı tamamladı. Beş sene New York’ta mesleğini yapan Karayalçın, New York Institute of Aromatheraphy kurumunda eğitim alarak sertifikalı aromaterapist oldu.

2018 yılında Türkiye’ye döndü ve Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi’nde düzenlenen Milli Eğitim Bakanlığı Sertifikalı Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursu’nu bitirerek sertifikalı yetiştirici oldu.

Bodrum’da HerbaFarm Akademi adını verdiği çiftliğinde organik yaşam ve sağlıklı beslenme konularında araştırmalar yapmakta, doğal ürünler ve tıbbi bitkiler yetiştirmekte ve doğal kozmetikler, aromaterapi, doğal yaşam ve ekoloji gibi konularda eğitimler düzenlemektedir.

kk
da

2004 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. MSM’nde Sinema Sanatı eğitimi aldı.

Uzun yıllar reklam sektöründe Müşteri Yönetimi alanında çalıştı.  2012 yılından itibaren markalar, ajanslar ve start-uplar’ın dijital projelerinde yer aldı.

Doğa ve bitkilere duyduğu ilgi sayesinde Meltem Kurtsan ile tanıştı. O günden itibaren HerbaFarm’da Proje Yöneticiliği yapıyor.

Melike, 2006 yılında Afyon Kocetepe Üniversitesi Gıda Bilimi ve Teknolojisi önlisans bölümünden mezun oldu. Yaklaşık 3 yıl özel bir gıda laboratuvarında çalıştıktan sonra, Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü’nden lisans derecesi elde etti. Bezmialem Üniversitesi, Farmakognozi ve Doğal Ürünler Kimyası Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını yapmaktadır.

HerbaFarm’a TaTuTa aracılığıyla gönüllü olarak gelmiş, hayalleriyle örtüştüğü bu çiftlikte kalıcı olarak çalışmaya başlamıştır. Eğitim koordinatörlüğü yapmaktadır.

mt

HERBAFARM DÜNYASI