Eğitim Hakkında

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi’nin 10.’sunu, yoğun istek üzerine genişletilmiş konu içeriği ile tekrar düzenliyoruz.

Günümüzde, dünyada ve Türkiye’de ilgiyle takip edilen tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğini, bitkinin tarlada yetişmesinden ürüne dönüşmesine kadar geçen süreci her yönüyle ele alacağız. Konuyu hem tarımsal hem ticari yönden detaylı bir şekilde inceleyip tecrübeli uzmanlarından dinleyeceğiz.

Bu Eğitimde Neler Öğreneceksiniz?

21 Mayıs Cuma

Meltem Kurtsan / Mehmet Ali Altıokka

Dünya ve Türkiye Tıbbi & Aromatik Bitki Ticareti
Neden Tıbbi & Aromatik Bitki Yetiştirmeliyiz?
Tıbbi & Aromatik Bitki Kullanım Alanları
Arazi Seçiminde Etkili Faktörler
Tarla Hazırlığı
Toprak ve İklim İstekleri
Toprak Türleri
Gübreler
Üretim ve Çoğaltım Teknikleri
Uygulama: Tohum ekme, çelik alma
Sulama
Hasat ve Toplama
Kurutma ve Muhafaza
Tıbbi Bitki Kurutma Tesisi Kurulumu

Martin Bauer Grup Erdinç Yünten

Türkiye’de Tıbbi Bitkileri Satın Alan Kurumlar

 

22 Mayıs Cumartesi

Prof. Dr. Bilge Şener

Bitki Sistematiği
Bitkilerin Tedavide Kullanımları
Bitki Tayini (Flora, Monograf, Herbaryum)
Bitkisel Drog, Bitkisel İlaç, Tıbbi Çay, Tentür, Yağ

Meltem Kurtsan / Mehmet Ali Altıokka

Fitoterapi / Baharat & Çay Bitkileri: (17 bitki)

Çok yıllık bitkiler: Anadolu Adaçayı, Çarkıfelek, Çemen, Ekinezya, Goji berry, Ihlamur, Kediotu, Limon melisa (Lippia), Mürver, Safran, Sumak, Şekerotu, Yaban mersini

Tek yıllık bitkiler: Anason, Fesleğen, Kimyon, Rezene,

Sabit Yağ Bitkileri: (12 bitki)

Çok yıllık bitkiler: Aloe vera, Avokado, Ezan çiçeği, Kuşburnu, Sarı kantaron,

Tek yıllık bitkiler: Aspir, Aynısefa, Çörekotu, Kenevir, Keten, Kudret narı, Susam

 

23 Mayıs Pazar

Prof. Dr. Bilge Şener

Uçucu Yağların Tıbbi Değerleri
Ekstraksiyon Yöntemleri
Bitkisel Materyallerin Bileşimini Etkileyen Faktörler

Meltem Kurtsan / Mehmet Ali Altıokka

Uçucu Yağ Bitkileri: (15 bitki)

Çok yıllık bitkiler: Biberiye, Defne, Itır, Kekik, Lavanta, Limonçimi, Melisa, Mersin, Misk adaçayı, Nane, Ölmezçiçek, Paçuli, Vetiver

Tek yıllık bitkiler: Civanperçemi, Papatya

Kimyager Sevda Doğan 

Yönetmelikler ve Üretim Tesisi Kurmak İçin Gereken İzinler
Tıbbi Bitki Kurutma Tesisi Kurmak İçin Gereken İzinler
Sabit Yağ ve Uçucu Yağ Tesisi Kurmak İçin Gereken İzinler

Eğitim Kayıt Ücreti: 2400 TL (KDV dahil)

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi Kayıt Formu

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi’ne katılmak için lütfen aşağıdaki linkte yer alan kayıt formunu doldurunuz. Teşekkürler.

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi Ödeme

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi ödemesini, kayıt formundaki banka bilgilerine havale/eft yaparak ya da aşağıdaki linkte yer alan sayfadan kredi kartı ile yapabilirsiniz. Teşekkürler.

Eğitmen Kadrosu

mk3

Uzm. Ecz. Meltem Kurtsan Kimdir?

Eczacılık eğitimini İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde tamamladı. 1980’li yıllarda çalışmaya başladığı Türkiye’nin ilk Bitkisel Ürunler Yaratıcısı Otacı – Kurtsan Şirketler Grubu’nda Ar-Ge, Üretim, Kalite Kontrol Bölümleri’ndeki görevlerinden sonra; 2004 – 2013 yılları arasında grubun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttü.

1997- 1999 yılları arasında ABD – Harvard Üniversitesi’nde – OPM Programı’nı bitirdi. Aynı yıl Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) Geleceğin Global Lideri seçildi.

2002’de faaliyete geçen Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER)  Kurucu Başkanı’dır.

Eğitimine 2009-2010 yıllarında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Ana Bilim Dalı’nda  Fitoterapi  Yüksek Lisans Programı ile devam etti.

2017 yılında Bezmialem Üniversitesi ve Aromaterapi Derneği’nin birlikte düzenlediği Klinik Aromaterapi Eğitimi’ne katıldı.

2018 yılında T.C. Sağlık Bakanlığı’nın sertifikalı Homeopati Eğitimi’ne katıldı.

2019 yılı itibariyle Amerika Aromaterapi Derneği NAHA’nın (National Association for Holistic Aromatherapy) bölge direktörü seçildi.

Bodrum’da HerbaFarm Akademi adını verdiği çiftliğinde organik yaşam ve sağlıklı beslenme konularında araştırmalar yapmakta, doğal ürünler ve tıbbi bitkiler yetiştirmekte ve doğal kozmetikler, aromaterapi, doğal yaşam ve ekoloji gibi konularda eğitimler düzenlemektedir.

malialtıokka

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı

Mehmet Ali Altıokka Kimdir? 

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bahçe Ziraati Programı’nı bitiren Mehmet Ali Altıokka, uzun yıllardır Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nin teknik ekibinde görev yapmaktadır.

Gastrobahçe Derneği’nin dernek başkanı,  Aromaterapi Derneği’nin denetim kurulu üyesi ve Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği’nin üyesi olarak görev almaktadır.

Ulusal düzeyde farklı lise, üniversite, vakıf, belediye ve bakanlıklarda kurulan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçeleri’nde proje oluşturmada, personel eğitiminde, bitkilerin adaptasyonunda, bahçe düzeninin sağlanmasında ve sürdürülebilirliği hususunda zirai danışmanlıklar yapmıştır.

bilge_sener

Farmakognost Prof. Dr. Bilge Şener Kimdir?

Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunu olan Prof. Bilge Şener, yine Ankara Üniversitesi’nde Farmakognozi alanında Doktor ünvanını almıştır.

1987 yılında Profesör olan Prof. Şener, Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Kurucusudur; Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Başkanlığı ve Eczacılık Fakültesi Dekanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Ulusal ve uluslararası bilimsel organizasyon ve komisyonların başkanlık ve üyeliklerini, Avrupa Farmakopesi Türkiye Delegasyonu, Sağlık Bakanlığı İlaç Ruhsatlandırma ve Bilimsel  Danışma Komisyonları Üyeliği görevlerini de ifa etmiştir.

Prof.Dr. Bilge Şener, 1986-1988 yılları arasında misafir öğretim üyesi olarak ABD – The Pennsylvania State University- Kimya Bölümünde araştırmalar yapmıştır.

Biyoaktif doğal bileşiklerin tespiti ve doğal madde kimyası ile ilgili konularda ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış makaleleri, derlemeleri, ulusal ve uluslararası kuruluşların desteklediği projeleri, kongre bildirileri bulunmaktadır.

Çok sayıda kitap, kitap bölümü ve makaleleri bulunan Prof. Dr. Bilge Şener, ulusal ve uluslararası konferans ve kongrelerde yer almıştır.

Prof. Dr. Bilge Şener, halen International Center for Chemical and Biological Sciences-University of Karachi ’ de doktora programlarına katkı sağlamaya devam etmektedir.

erdinc_yunten

Martin Bauer Satınalma ve Plantasyon Müdürü Erdinç Yünten Kimdir?

Erdinç Yünten, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunudur.

2003 yılından itibaren Martin Bauer Bitki ve Meyve Çayları A.Ş.’de çeşitli kademelerde görev alan Yünten, hala aynı şirkette Satınalma ve Plantasyon Müdürü’dür.

sevda doğan

Kimyager Sevda Doğan Kimdir?

Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Lisans Bölümü mezunudur. Harvard Business School ve George Washington Üniversiteleri’nden Liderlik, Yalın Üretim, Proje ve Kaynak Yönetimi konularında uzmanlık sertifikalarına sahiptir.

Üniversiteden mezun olduktan sonra  5 yıl Roche İlaç Fabrikası Kalite Kontrol Laboratuvarları’nda çalışmış, daha sonra 23 yıl boyunca Novartis ve Sandoz’da  sırasıyla Kalite Kontrol, Kalite Güvencesi, Üretim, Fabrika Yönetimi, Yeni Fabrika kurulumu Proje Yöneticiliği, Teknik Operasyonlar Direktörlüğü gibi üst düzey yönetici pozisyonlarda görev almış ve 2013 yılında Abdi İbrahim Teknik Genel Müdür Yardımcısı pozisyonunda kurumsal hayattan ayrılarak emekli olmuştur.

2014 yılından itibaren Eliksir İlaç, Gıda, Sağlık, Kozmetik Ürünleri ve Danışmanlık Firması’nın kurucu ortağı ve Genel Müdürü olarak görev yapmakta olup ilaç, gıda takviyeleri ve kozmetik sektörlerine tesis kurulumu, formülasyon, kalite sistemleri, GMP ve ISO standartları konularında anahtar teslim proje yönetimi ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

2014 yılından itibaren Doğal Kozmetik ve Aromaterapi ile ilgilenmekte olup Bezmialem Üniversitesi başta olmak üzere, The Essential Oil Institute, AromaHead Institute ve Tisserand Institute sertifika programlarına katılmış olup International NAHA (National Association for Holistic Aromatherapy) sertifikasına sahiptir.

Ayrıca Formula Botanica ve International College of Holistic Studies ve Chemists Corner Doğal Kozmetik Formülasyonu, Organik Cilt Ürünleri ve Anti-Ageing Kozmetik konularında sertifikalara sahiptir.