NAHA Level 1 Aromaterapist eğitimimiz, 4-5-6 ve 12-13 Eylül 2020 saat 10:00-17:00 arasında internet üzerinden videolar ve canlı yayın ile online olarak Zoom programıyla gerçekleşecektir.

Aromaterapi, bitkilerin yaprağı, çiçeği, kökü, tohumu gibi çeşitli bölümlerinden elde edilen uçucu yağlar ile fiziksel, duygusal ve zihinsel iyileşmeyi sağlayan tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir.

Merkezi ABD’nde bulunan NAHA (The National Association for Holistic Aromatherapy); Aromaterapi Eğitimi’ne dünya çapında standart getirmeyi amaç edinmiş, binlerce üyesi olan bir dernektir. HerbaFarm Akademi NAHA Sertifikalı Aromaterapi Eğitimi vermeye yetkili Türkiye’deki tek okuldur.

Kimler Katılabilir: Doğanın iyileştirici gücünden faydalanmak isteyen herkesin katılımına açıktır. Temel eğitim şartı aranmamaktadır.

Eğitim Nasıl Gerçekleşecek: Ders notlarını PDF olarak (Bu dosyalar print edilmeye ve çoğaltılmaya uygun formatta değildir.) eğitim öncesi e-mail ile yollayacağız. Eğitim programına uygun olarak hem canlı hem de videolar ile konuları anlatacağız. Yayına e-mailinize göndereceğimiz link üzerinden bağlanacaksınız. Herkes tek tek görüntülü olarak sırayla kendini tanıtma fırsatı da bulacak.

Yayınımızda ekranınızda bir yandan slaytları görecek, bir yandan da hocalarımızı izleyebileceksiniz. (Slaytlar paylaşılmayacaktır, o nedenle not almanızı tavsiye ederiz.) Chat bölümünden sorularınızı anında iletebileceksiniz.

Eğitim Kitabı: PDF olarak yollayacağımız ders notlarınızın basılmış halini içeren 300 sayfalık kitap öğrenmeniz gereken tüm konuları içerir. Bedelini ödediğiniz takdirde adresinize postalanır. Bu kitabı çoğaltmak ve alıntı yaparak yayınlamak yasaktır.

Eğitim Kiti: Eğitimde profillerini anlatacağımız 24 adet uçucu yağ ile deneme ürünler yapabilmeniz için gereken malzemeleri içerir. Bu kitteki malzemeler ile 5 adet aromaterapi ürününü eğitim sırasında birlikte üreteceğiz.

Kit İçeriği:

1 adet roll-on şişe
1 adet sprey şişe
1 adet damlalıklı şişe
1 adet kapaklı cam şişe
1 adet krem kavanozu
5 adet pastör pipeti
5 adet koklama çubuğu
1 şişe sabit yağ

24 uçucu yağ: Akgünlük (5ml), Ardıç (5ml), Biberiye (5ml), Çay ağacı (5ml), Defne (5ml), Greyfurt (5ml), Itır (5ml), Lavanta (5ml), Limon (5ml), Limon çimi (5ml), Mandalina (5ml), Misk Adaçayı (5ml), Nane (5ml), Okaliptus globulus (5ml), Ölmez çiçek (1ml), Paçuli (5ml), Portakal (5ml), Rezene (5ml), Rumi Papatya (1ml), Sarı çam (5ml), Servi (5ml), Vetiver (5ml), Ylang Ylang (5ml), Zencefil (5ml)

Eğitim Programı İçeriği

4 Eylül Cuma 

Prof. Dr. Ayten Altıntaş

Aromaterapinin Geçmişini Anlamak
Kokunun Serüveni, Güzel Koku Ticareti
Uçucu ve Sabit Yağların Tarihçesi
Osmanlı Tıbbında ve Saraylarında Güzel Koku
Aromaterapide Hipokrat ve Galen Ekolleri
Modern Aromaterapinin Doğuşu ve Gelişmesi

Uzm. Ecz. Meltem Kurtsan

Aromaterapi Uygulama Yöntemleri
İnhalasyon, Difüzyon, Kompres, Gargara
Yüz/Vücut Yağları, Temizleyiciler, Tonikler
Jeller, Merhemler

5 Eylül Cumartesi / Meltem Kurtsan – Nazım Tanrıkulu

Aromaterapinin Tanımı ve Temelleri
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Dünyası
Bitki Sistematiği
Aromatik Bitkilerden Uçucu Yağ Eldesi
Distilasyon, Sıkma, Anfloraj, CO2 Ekstraksiyon
Uçucu Yağ Monografı Nasıl Okunur?
-İsimlendirme
-Botanik Ailesi
-Ekstraksiyon Bilgileri
-Karışım Bilgileri
-Güvenlik Bilgileri
-Kimyasal Yapıları
-Terapötik Etkileri
-Temel Uygulamaları

Hidrosoller, Sabit-Maserasyon Yağlar, Aromaterapide Kullanılan Diğer Bazlar

6 Eylül Pazar / Meltem Kurtsan – Nazım Tanrıkulu

24 uçucu yağ profili: Akgünlük, Ardıç, Biberiye, Çay ağacı, Defne, Greyfurt, Itır, Lavanta, Limon, Limon çimi, Mandalina, Misk Adaçayı, Nane, Okaliptus globulus, Ölmez çiçek, Paçuli, Portakal, Rezene, Rumi Papatya, Sarı çam, Servi, Vetiver, Ylang Ylang, Zencefil

Uçucu Yağ Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

Uçucu Yağlarda Güvenlik

12 Eylül Cumartesi

Dr. Kıvılcım Kayabalı

Anatomi ve Fizyoloji
– Olfaktör Sistem
– Solunum Sistemi
– Dolaşım Sistemi
– Sindirim Sistemi
– Kadın Sağlığı
– Kas-iskelet sistemi
– Stres Yönetiminde Aromaterapi

Uzm. Ecz. Meltem Kurtsan

Aromaterapide Konsültasyon Metodu
Vaka Çalışması Örnekleri

13 Eylül Pazar

Kimyager Sevda Doğan

Uçucu yağların kimyası: Mono ve Seskipertenler, Alkoller, Esterler, Aldehitler, Ketonlar, Fenoller, Fenilpropanoidler, Oksitler, Laktonlar, Furanokumarinler
Aromaterapi Temelli İş Kurmak
Aromaterapi Ürünleri Geliştirmek ve Piyasaya Sunmak
Türkiye’de Yasal Gereklilikler/Aromaterapi Dernekleri

Uzm.Ecz.Meltem Kurtsan

Aromaterapötik Ürün Geliştirme
Örnek Aromaterapi Ürünleri Üretimi (İnhaler, Cilt bakım yağı, Aromatik sprey, Merhem, Roll on)

NAHA Eğitiminin 100 Saate Tamamlanması: 5 günlük detaylı eğitimi alan öğrenciler 3 ay içinde 5 adet vaka çalışmasını tamamlayarak değerlendirmemiz için HerbaFarm Akademi’ye yollayacaklardır. Vaka çalışmaları başarılı bulunanlara sınav soruları yollanacak, sınavını geçenler HerbaFarm Akademi sertifikasını almaya hak kazanacaklardır.

NAHA Level 1 Aromaterapist Sertifikasına Başvuru: HerbaFarm Akademi sertifikası NAHA’nın web sitesine (naha.org) yüklenerek üyelik başvurusu yapılabilir. NAHA’ya üyelik ücreti ödendikten sonra (yaklaşık 100 USD) NAHA onaylı LEVEL 1 AROMATHERAPIST sertifikanız NAHA tarafından dijital ortamda tarafınıza gönderilecektir.

NAHA Üyeliğinin Avantajları: Dünya çapında geçerli Aromaterapist sertifikasına sahip olmak, dünyadaki binlerce aromaterapistin üye olduğu ağa dahil olmak, ücretsiz webinarlara ve dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenen aromaterapi kongre/seminer/gezi/fuar etkinliklerine katılmak, aromaterapi temelli iş kurmak, doğal kozmetik ürünleri geliştirmek.

NAHA Üyeliğinin Devamlılığı: NAHA sertifikası alanların NAHA üyeliğini devam ettirebilmeleri için her yıl NAHA onaylı 5 eğitim kredisi toplaması gerekmektedir. Kredili eğitimler yıl içerisinde HerbaFarm Akademi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi 2 kredi, Aromaterapi Yağları ile Şifalı Parfüm, Yaz İçin Aromaterapi, Stres için Aromaterapi Eğitimleri 1’er kredidir.

Ayrıca bu krediler naha.org sitesinden yayınlanan ücretsiz webinarlara katılarak da toplanabilir.

NAHA onaylı kredili eğitimler için: https://naha.org/membership/become-a-member/#nahaCEs sayfası ziyaret edilebilir.

Eğitim Ücreti

Eğitim Bedeli:
5000 TL + KDV = 5900 TL

Eğitim Kitabı Bedeli*:
300 TL + KDV= 354 TL

Eğitim Kiti Bedeli:
1200 TL + KDV = 1416 TL

* Eğitim kitabı, sadece eğitim katılımcılarına satılmaktadır.

Level1

NAHA Sertifikalı Level 1 Aromaterapist Eğitimi Kayıt Formu

NAHA Sertifikalı Level 1 Aromaterapist Eğitimi’ne katılmak için lütfen aşağıdaki linkte yer alan kayıt formunu doldurunuz. Teşekkürler.

Önemli Not: 21 Ağustos tarihinde kayıtlar kapanacaktır. Eğitimde yer ayırtmak ve eğitimde kullanılacak materyallerin (uçucu yağlar, eğitim kiti ve eğitim kitabı) eğitim öncesi size ulaşması için ödemelerin 21 Ağustos’a kadar yapılması gerekmektedir.

NAHA Sertifikalı Level 1 Aromaterapist Eğitimi Ödeme

NAHA Sertifikalı Level 1 Aromaterapist Eğitim ödemesini, kayıt formundaki banka bilgilerine havale/eft yaparak ya da aşağıdaki linkte yer alan sayfadan kredi kartı ile yapabilirsiniz. Teşekkürler.

Tüm Sorularınız İçin Bizimle İletişime Geçin 

Merak ettiğiniz veya kafanıza takılan tüm detaylar için info@herbafarm.com.tr adresine mail yollayabilir ya da 05301769986 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Teşekkürler.

HerbaFarm Akademi, bu eğitimi NAHA standartlarına uygun şekilde düzenlemeyi taahhüt eder. Gerektirdiği koşullarda eğitim programında değişiklik yapma, eğitimi erteleme ya da iptal etme, eğitimcileri değiştirme hakkını saklı tutar.

Eğitmen Kadrosu

Uzm. Ecz. Meltem Kurtsan

NAHA Bölge Direktörü

Eczacılık eğitimini İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde tamamladı. 1980’li yıllarda çalışmaya başladığı Türkiye’nin ilk Bitkisel Ürünler Yaratıcısı Otacı – Kurtsan Şirketler Grubu’nda Ar-Ge, Üretim, Kalite Kontrol Bölümleri’ndeki görevlerinden sonra; 2004 – 2013 yılları arasında grubun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttü.

1997- 1999 yılları arasında ABD – Harvard Üniversitesi’nde – OPM Programı’nı bitirdi. Aynı yıl Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) Geleceğin Global Lideri seçildi.

2002’de faaliyete geçen Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER)  Kurucu Başkanı’dır.

Eğitimine 2009-2010 yıllarında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Ana Bilim Dalı’nda  Fitoterapi  Yüksek Lisans Programı ile devam etti.

2017 yılında Bezmialem Üniversitesi ve Aromaterapi Derneği’nin birlikte düzenlediği Klinik Aromaterapi Eğitimi’ne katıldı.

2018 yılında T.C. Sağlık Bakanlığı’nın sertifikalı Homeopati Eğitimi’ni tamamladı.

2019 yılı itibariyle Amerika Aromaterapi Derneği NAHA’nın (National Association for Holistic Aromatherapy) bölge direktörü seçildi.

Bodrum’da HerbaFarm Akademi adını verdiği çiftliğinde organik yaşam ve sağlıklı beslenme konularında araştırmalar yapmakta, doğal ürünler ve tıbbi bitkiler yetiştirmekte ve doğal kozmetikler, aromaterapi, doğal yaşam ve ekoloji gibi konularda eğitimler düzenlemektedir.

Dr. Kıvılcım Kayabalı

Nöroakademi Kurucusu

kivilcim_kayabali

1981 yılında TED Ankara Koleji ve 1987’de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

1999 yılında ilaç ve sağlık sektörüne danışmanlık ve eğitim hizmetleri veren PTMS firmasını kurdu.

2018’de Bezmialem Üniversitesi’nde düzenlenen Klinik Aromaterapi Eğitimi’ni tamamladı.

Dünyanın ilk nöromarketing ajansı olan SalesBrain’in Türkiye temsilcisi olarak nöromarketing’in satış, pazarlama lanında kullanımı konusunda çalışmalar yapıyor.

Nazım Tanrıkulu

Tıbbi ve Aromatik Bitki Uzmanı 

nt

Selçuk Üniversitesi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı’nı bitiren Nazım Tanrıkulu, uzun yıllar Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde ve Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi’nde görev yaptı. Halen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nda Çiftçi Eğitim Merkezi Şube Müdürü olarak görevine devam etmektedir. Medipol Üniversitesi “Tıp Tarihi ve Etik” Yüksek Lisans tez dönemindedir.

Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği ve Aromaterapi Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi, Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Homeopati Derneği, Doğa Derneği’nin üyesidir.

Tıbbi Bitkileri Doğru Kullanma Rehberi ve Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Rehberi adlı iki kitabı bulunmaktadır.

Prof. Dr. Ayten Altıntaş

Tıp Tarihi Uzmanı

ayten_altintas

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunudur. 1980 yılından, emekli olduğu 2016 yılına kadar “Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Tıp Tarihi ve Etik” anabilim dalında görev aldı. Şu an Medipol Üniveritesi’nde Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı olarak görevine devam ediyor. Sadece gül konusunda 40’ın üzerinde makalesi, 7 Türkçe, 1 adet de İngilizce kitabı bulunmaktadır.

Gül ile yolları bundan tam 15 yıl önce kesişti. Bir tıp tarihçisi olarak Osmanlı Tıbbı hakkında yaptığı araştırmalar sırasında gülün tedavi edici ve şifa verici özellikleriyle tanıştı. Gülün, Kadim tıptaki tedavi edici özellikleri ve yapılan bilimsel araştırmalardaki ilaç olma potansiyeli kendisini çok heyecanlandırdı. Bu konudaki çalışmalarına ağırlık verip araştırmaya başladı.

Bu 15 yıllık süreçte, birçok firmaya daha iyi bir gül suyu ve gülden elde edilebilecek ürünler konusunda çeşitli danışmanlıklar verdi. Isparta gülünün önemini yurt içi ve yurt dışında duyurmaya çalıştı. Şimdi faydasına ve şifasına çok inandığı bu ürünü kendi bahçesinden çıkan güllerle üretmeye başladı.

Hedefi, geleneksel tıptaki kadim bilgileri kullanarak ürettiği ve bir benzeri olmadığını bildiği bu şifalı ürünün tüm dünyada hakettiği yere gelmesi ve diğer üreticilere yol açması.

Sevda Doğan

Kimyager

sevda doğan

Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Lisans Bölümü mezunudur. Harvard Business School ve George Washington Üniversiteleri’nden Liderlik, Yalın Üretim, Proje ve Kaynak Yönetimi konularında uzmanlık sertifikalarına sahiptir.

Üniversiteden mezun olduktan sonra  5 yıl Roche İlaç Fabrikası Kalite Kontrol Laboratuvarları’nda çalışmış, daha sonra 23 yıl boyunca Novartis ve Sandoz’da  sırasıyla Kalite Kontrol, Kalite Güvencesi, Üretim, Fabrika Yönetimi, Yeni Fabrika kurulumu Proje Yöneticiliği, Teknik Operasyonlar Direktörlüğü gibi üst düzey yönetici pozisyonlarda görev almış ve 2013 yılında Abdi İbrahim Teknik Genel Müdür Yardımcısı pozisyonunda kurumsal hayattan ayrılarak emekli olmuştur.

2014 yılından itibaren Eliksir İlaç, Gıda, Sağlık, Kozmetik Ürünleri ve Danışmanlık Firması’nın kurucu ortağı ve Genel Müdürü olarak görev yapmakta olup ilaç, gıda takviyeleri ve kozmetik sektörlerine tesis kurulumu, formülasyon, kalite sistemleri, GMP ve ISO standartları konularında anahtar teslim proje yönetimi ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

2014 yılından itibaren Doğal Kozmetik ve Aromaterapi ile ilgilenmekte olup Bezmialem Üniversitesi başta olmak üzere, The Essential Oil Institute, AromaHead Institute ve Tisserand Institute sertifika programlarına katılmış olup International NAHA (National Association for Holistic Aromatherapy) sertifikasına sahiptir.

Ayrıca Formula Botanica ve International College of Holistic Studies ve Chemists Corner Doğal Kozmetik Formülasyonu, Organik Cilt Ürünleri ve Anti-Ageing Kozmetik konularında sertifikalara sahiptir.