Atölye Hakkında

Atölye çalışmasında, “doğal malzemeler” kullanılarak aşağıdaki temizlik ürünleri üretilecek ve pratik temizlik hileleri anlatılacak.

Bulaşık makinası deterjanı
Çamaşır makinası deterjanı
Yüzey temizleyici – mutfak (cif)
Yüzey temizleyici – banyo
Yer temizleyici
Soğuk yöntem kastil sabunu
Temizlik sirkesi tarifi
Oda ve banyo spreyleri tarifi
Pratik temizlik hileleri

Atölye Kayıt Ücreti: 320 TL (KDV dahil)

Atölye ücretine, atölyede katılımcılarla birlikte yapılacak olan ürünler dahildir.

Atölye ücretine; çay, kahve vb. ikramlar dahildir.

Zehirsiz Ev Atölyesi Kayıt Formu

Zehirsiz Ev Atölyesi’ne katılmak için lütfen aşağıdaki linkte yer alan kayıt formunu doldurunuz. Teşekkürler.

Kimyager Melisa Ataç Kimdir?

1989 yılında İstanbul’da doğdu. Öğrenimini de İstanbul’da tamamladıktan sonra 2007 yılında Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nü kazandı. 

2011-2012 arasında Erasmus öğrenci değişim programıyla Polonya’nın Varşova kentine gidip Uniwersytet Warszawski – Wydzial Chemii’ de (Varşova Üniversitesi Kimya Enstitüsü) öğrenim gördü. Yüzey aktif maddeler ile ilgili bilimsel çalışmalar yaptı. Sonra Türkiye’ye dönüp zorunlu stajını tamamlayarak mezun oldu. 

Mezun olduktan sonra çalışma hayatına atıldı. Alan dışı birkaç işe girdikten sonra bira yapımcılığına merak saldı ve İstanbul’da bir butik bira üreticisinde, üretimde kimyager olarak bulundu. Ardından özellikle ilaç ve hammadde sektörlerinde, alanında lider şirketlerde 6 sene kadar görev aldıktan sonra bu tip bir hayat istemediğime karar verdi ve köklü bir değişime ihtiyaç duydu. 

Bu sırada Isparta Gönen’de bulunan ata topraklarını nasıl değerlendirebileceğini düşünmeye başladı ve araştırdı, okudu, nihayet tıbbi bitkilerle tanıştı ve kimyager olmasından dolayı işe doğal kozmetik ürünleri üretmekle başladı.

2018’de istifasını verip Antalya Kaş’a taşındı ve şimdilerde Molbay Kozmetik bünyesi altında Maji Botanicals ismiyle henüz yeni oluşan; doğal kozmetik ve banyo ürünleri üreten butik bir kozmetik markası yaratmak üzerine çalışıyor. Tüm odağı etik, erişilebilir ve temiz içerik oluşturmak. Yaklaşık 2,5 senedir tıbbi bitkiler, aromaterapi, fitoterapi alanlarında eğitimler alıp kendisini geliştirmeye çalışıyor. Klinik Aromaterapi, Farmakognozi, Biyokimya alanlarına ilgi duyuyor. Klinik Aromaterapi konusunda Uzm. Ecz. Aslı Yazıcıoğlu ve Bezmialem Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen; alanında uzman hocalardan 75 saatlik Klinik Aromatereapi Eğitimi aldı. Bununla beraber  bu işe gönül verdiğinden beri Nazım Tanrıkulu’nun bir çok eğitimini ve yönlendirmelerini takip etti. Ayrıca Balıkesir’de Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği eğitimini tamamlayıp sertifikasını aldı.

Kendi arazilerinde tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştirerek kendi hammaddesini elde edebilme, ülkeye katkı sağlamak istiyor. Bir  yandan diğer butik üreticiler ile (kozmetik üreticisi, yetiştirici..vs) kurmak istedikleri bir kooperatif ile ilgili çalışmalar yapmakta. Henüz yeni gelişmekte olan bu keyifli alanlarda bir yandan öğreniyor diğer yandan geliştirmek ve yaygınlaştırmak, bilgiyi paylaşmak için neler yapabileceği üzerine çalışıyor.