Eğitim Hakkında

Yalıkavak, Gökçebel Dağları’ndaki HerbaFarm Çiftliği’nde 10 yıldır doğal yaşamı deneyimleyen, Otacı Bitkisel Ürünler Kurucularından Ecz. Meltem Kurtsan, Mayıs ayında İ.Ü. Eczacılık Fakültesi yıllarındaki değerli hocası Farmasötik Botanik Profesörü Neriman Özhatay ve Dr. Öğr. Üyesi Bahar Gürdal Abamor’u ikinci kez bu defa İstanbul’da konuk ediyor.

Olağanüstü zengin doğal bitki türleriyle dünyanın en önemli ülkelerinden biri olan Türkiye; dünyanın ılıman kuşaktaki en zengin floraya sahip ülkesidir. 10.000 kadar çiçekli bitki ve eğrelti türüne sahiptir; bu sayı alttür, varyete ve hibritlerle 11.000’i bulur. Bu bitkilerin yaklaşık 1/3’ü (3034) ülkeye endemiktir, her yıl florasına yaklaşık 70 tür ilave edilmektedir.

Yüzölçümü 5110 km 2 olan İstanbul il sınırları içinde 2500 kadar doğal çiçekli
bitki ve eğrelti türü yetişir. Türkiye’nin floristik zenginliği bir kıta ile, İstanbul’un
zenginliği ise ülkeler ile kıyaslanabilmektedir.

Bu kadar zengin bitki çeşitliliği içinde İstanbul; tıbbi ve gıda olarak kullanılabilecek, günümüzde “mutfaktaki eczacı” olarak isimlendirilebilen birçok bitki çeşidine ev sahipliği yapmaktadır.

Atölye Programı

10:00-12:00 Prof. Dr. Neriman Özhatay, Dr. Öğr. Üyesi Bahar Gürdal Abamor ve Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi yetkilisi Mehmet Ali Altıokka eşliğinde bahçeyi gezecek ve yetiştirilmekte olan tıbbi bitkileri doğanın canlandığı ilkbahar döneminde görerek tanıyacağız. Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’ndeki laboratuvarda bu tıbbi bitkiler için yapılan analizleri ve herbaryumda, kurutulmuş bitki örneklerini inceleyeceğiz.

12:00-14:00 Öğle arası. HerbaFarm Akademi İstanbul’a gidiş.

14:00-17:00 Prof. Dr. Neriman Özhatay, Dr. Öğr. Üyesi Bahar Gürdal Abamor ile günlük hayatımızda, özellikle sindirim, solunum sistemi şikayetlerimiz için kullanımına sıkça başvurduğumuz tıbbi ve aromatik bitkileri tanımayı, Türkiye’de yetiştiği bölgeleri, toplanma zamanları ve tedavide kullanılan kısımlarını, bu bitkilerden sağlığımız için nasıl yararlanabileceğimizi; doğadan toplarken veya satın alırken karıştırabildiğimiz melisa, papatya, sarı kantaron gibi bitkileri doğru bir şekilde ayırt edebilmeyi öğreneceğiz.

Eğitim Kayıt Ücreti: 620 TL (KDV dahil)

Erken Kayıt Ücreti: 580 TL (KDV dahil)

Erken Kayıt için Son Gün: 1 Mayıs 2019

Atölye ücretine, çay kahve ikramları dahildir, öğle yemeği dahil değildir. Öğle molasında çevredeki kafe ve restaurantlarda yemek mümkündür.

Tıbbi Bitkileri Tanıma ve Doğru Kullanma Atölyesi Kayıt Formu

Tıbbi Bitkileri Tanıma ve Doğru Kullanma Atölyesi’ne katılmak için lütfen aşağıdaki linkte yer alan kayıt formunu doldurunuz. Teşekkürler.

Prof. Dr. Neriman Özhatay Kimdir?

1970 yılında İÜ Eczacılık Fakültesi Farmasötik Botanik Kürsü’süne asistan olarak atanmış, 1973 yılında doktorasını tamamlamış, 1978 yılında doçent ve 1987 yılında ise profesör unvanlarını almıştır. 1987 yılından itibaren 2014’te emekli olana dek Farmasötik Botanik Anabilim Dalı Başkanlığı’nı, 2006 yılından itibaren de Temel Bilimler Bölüm Başkanlığı’nı yürütmüştür. 2016 Eylül ayından itibaren ise Doğu Akdeniz Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde çalışmaktadır. 

Özhatay, 10 yüksek lisans tezi ile 10 doktora çalışması yönetmiştir. Hem Türkçe hem de İngilizce olarak basılmış, “Türkiye’nin Önemli Bitki Alanları”, “Türkiye’nin Siklamenleri” ve “İstanbul’un Ballı Bitkileri” isimli 3 kitap dışında çeşitli illerimizin doğal bitkilerini tanıtan toplam 16 kitabın yazarlığını yapmıştır.

Son olarak, “İstanbul’un Biyoçeşitlilik Envanter Çalışması”, “Doğu Karadeniz İlleri Tıbbi ve Aromatik Bitkileri”, “Çekmeköy (İstanbul) Doğal Bitkileri” projelerinde yer alan Özhatay; OPTIMA Member of Karyosystematic Section, IUCN Member Of The Species Survavial Commision bilimsel komisyonlarına üyedir, aynı zamanda Mapping of Flora European Türkiye Temsilcisi’dir.

Ayrıca; TEMA Bilimsel Danışmanlığı, DHKD 1995 yılından itibaren Bitki Bölümü Danışmanlığı ve 2003-2009 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır. Flora Araştırmaları Derneği, Doğal Çiçek Soğanları Derneği, Kartepe Biyoçeşitlilik Araştırma ve Koruma Derneği (Kurucu üye) sivil toplum kuruluşlarına üyedir.

Dr. Öğr. Üyesi Bahar Gürdal Abamor Kimdir?

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde lisans ve aynı fakültenin Farmasötik Botanik Anabilim Dalı’nda yüksek lisans ve doktorasını tamamlamıştır.

Yüksek lisansını, “Marmaris (Muğla) İlçesi’nde Etnobotanik Bir Araştırma” başlıklı teziyle 2010 yılında tamamlayan Gürdal, “Marmara Bölgesi’nde Yetişen Taraxacum Türleri Üzerinde Farmasötik Botanik Araştırmalar” tezi ile 2015 yılında doktorasını vermiştir.

Bahar Gürdal yurtiçi ve yurtdışında pek çok bilimsel kongre, sempozyum ve toplantıya katılmış ve bilimsel hakemlikler yapmıştır.

Pek çok araştırma ve projede görev alan Gürdal, 50’ye yakın makale ve bildiri hazırlamıştır. Yurtdışında başlıca Kew, Edinburgh, Cenevre herbaryumlarında araştırmalar yapmıştır. Bilimsel Bitki İllüstrasyonu Kursunu ve Homeopati eğitimini tamamlamıştır. Ayrıca Gürdal, Eczacılık Tarihi Araştırma Derneği, Farmakognozi ve Fitoterapi Derneği üyesidir.

2012 yılından beri İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.