Eğitim Hakkında

Yalıkavak, Gökçebel Dağları’ndaki HerbaFarm Çiftliği’nde 10 yıldır doğal yaşamı deneyimleyen, Otacı Bitkisel Ürünler Kurucularından Ecz. Meltem Kurtsan, Mart ayında HerbaFarm Akademi İstanbul’da Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi’nin ikincisini düzenliyor.

Günümüzde, dünyada ve Türkiye’de ilgiyle takip edilen tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğini, bitkinin tarlada yetişmesinden ürüne dönüşmesine kadar geçen süreci her yönüyle ele alacağız. Konuyu hem tarımsal hem ticari yönden detaylı bir şekilde inceleyip tecrübeli uzmanlarından dinleyeceğiz.

Bu Eğitimde Neler Öğreneceksiniz?

23 Mart Cumartesi:

Dünyada ve Türkiye’de tıbbi ve aromatik bitki pazarı

Tek yıllık/çok yıllık/odunsu bitkilere detaylı bakış

Doğru bilinen yanlışlar

Toprak özellikleri/sulama/iklim şartları

Ekim/dikim yöntemleri ve uygulamaları

 

24 Mart Pazar

Toplama/kurutma/muhafaza standartları

Aktar/sektör hileleri

Devlet teşvik/hibe ve destekleri

İncelenecek Bitkilerin Listesi: Adaçayı, aynısefa, defne, biberiye, ekinezya, ıtır, kekik, lavanta, melisa, mürver, nane, ölmezotu, sarı kantaron, stevia, tıbbi papatya, çörekotu, ıhlamur, anason, rezene, kimyon, kenevir, fesleğen.

Gülhane Parkı içindeki İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’nin bahçesindeki İbn-i Sina’nın el-Kanun fi’t-Tıbb kitabında bahsedilen tıbbi bitkilerden yirmi altısının bulunduğu İbn-i Sina Botanik Bahçesi’ne ziyaret yapılacaktır.

Bu Eğitim Kimler İçin?

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi ilgilenen herkesin katılımına açıktır.

Eğitim Kayıt Ücreti: 920 TL (KDV dahil)

Erken Kayıt Ücreti: 880 TL (KDV dahil)

Erken Kayıt için Son Gün: 22 Şubat 2019

Eğitim ücretine, çay kahve ikramları dahildir, öğle yemeği dahil değildir. Öğle molasında çevredeki kafe ve restaurantlarda yemek mümkündür.

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi Kayıt Formu

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi’ne katılmak için lütfen aşağıdaki linkte yer alan kayıt formunu doldurunuz. Teşekkürler.

Eczacı Meltem Kurtsan Kimdir?

Eczacılık eğitimini İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde tamamladı. 1980’li yıllarda çalışmaya başladığı Türkiye’nin ilk Bitkisel Ürunler Yaratıcısı Otacı – Kurtsan Şirketler Grubu’nda Ar-Ge, Üretim, Kalite Kontrol Bölümleri’ndeki görevlerinden sonra; 2004 – 2013 yılları arasında grubun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttü.

1997- 1999 yılları arasında ABD – Harvard Üniversitesi’nde – OPM Programı’nı bitirdi. Aynı yıl Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) Geleceğin Global Lideri seçildi.

2002’de faaliyete geçen Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER)  Kurucu Başkanı’dır.

Eğitimine 2009-2010 yıllarında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Ana Bilim Dalı’nda  Fitoterapi  Yüksek Lisans Programı ile devam etti.

2017 yılında Bezmialem Üniversitesi ve Aromaterapi Derneği’nin birlikte düzenlediği Klinik Aromaterapi Eğitimi’ne katıldı.

2018 yılında T.C. Sağlık Bakanlığı’nın sertifikalı Homeopati Eğitimi’ne katıldı.

2019 yılı itibariyle Amerika Aromaterapi Derneği NAHA’nın (National Association for Holistic Aromatherapy) bölge direktörü seçildi.

Bodrum’da HerbaFarm Akademi adını verdiği çiftliğinde organik yaşam ve sağlıklı beslenme konularında araştırmalar yapmakta, doğal ürünler ve tıbbi bitkiler yetiştirmekte ve doğal kozmetikler, aromaterapi, doğal yaşam ve ekoloji gibi konularda eğitimler düzenlemektedir.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Mehmet Ali Altıokka Kimdir? 

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bahçe Ziraati Programı’nı bitiren Mehmet Ali Altıokka, uzun yıllardır Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nin teknik ekibinde görev yapmaktadır.

Gastrobahçe Derneği’nin dernek başkanı,  Aromaterapi Derneği’nin denetim kurulu üyesi ve Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği’nin üyesi olarak görev almaktadır.

Ulusal düzeyde farklı lise, üniversite, vakıf, belediye ve bakanlıklarda kurulan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçeleri’nde proje oluşturmada, personel eğitiminde, bitkilerin adaptasyonunda, bahçe düzeninin sağlanmasında ve sürdürülebilirliği hususunda zirai danışmanlıklar yapmıştır.