Eğitim İçeriği

HerbaFarm Akademi, NAHA Sertifikalı Level 1 Aromaterapist Eğitimi’ni 30 Kasım ve 1-2-3-4 Aralık 2019 tarihleri arasında Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde düzenleyecek.

Merkezi ABD’nde bulunan NAHA (The National Association for Holistic Aromatherapy); Aromaterapi Eğitimi’ne dünya çapında standart getirmeyi amaç edinmiş, binlerce üyesi olan bir dernektir.

HerbaFarm Akademi, 2019 yılı itibariyle NAHA sertifikalı Aromaterapi Eğitimi vermeye yetkili kurum olmuş; HerbaFarm Akademi Kurucusu Uzm. Ecz. Meltem Kurtsan ise NAHA’nın Bölge Direktörü seçilmiştir.

Uzman Eczacı Meltem Kurtsan başkanlığındaki eğitim kadrosu  ile gerçekleşecek olan 100 saatlik Level 1 eğitiminde; Aromaterapide en çok kullanılan 24 uçucu yağ profilinin incelenmesinin yanında, botanik, uçucu yağların elde edilme yöntemleri, kimyasal yapıları, insan vücudunun koku algılama merkezi, dolaşım, sindirim sistemleri, cilt yapısı, Aromaterapi ürünleri üretimi, Aromaterapiye dayalı iş kurma, üretim yeri açma ve Sağlık Bakanlığı yönetmelikleri detaylı bir şekilde incelenecektir.

Eğitimin tamamlanmasından sonraki 3 ay içinde ev ödevlerini tamamlayan ve sınavda başarılı olan katılımcılara HerbaFarm Akademi sertifikası verilecektir. Bu sertifikayı NAHA’nın web sitesine (naha.org) yükleyerek yıllık üyelik başvurusu yapılacaktır. (Yıllık üyelik ücreti 100$’dır.) Bu işlem sonucunda NAHA onaylı LEVEL 1 AROMATHERAPIST sertifikanız NAHA tarafından dijital ortamda tarafınıza gönderilecektir.

NAHA üyeliği ile birlikte dünyadaki binlerce aromaterapistin üye olduğu ağa dahil olacak ve dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenen Aromaterapi kongre/seminer/gezi/fuar etkinliklerine katılma imkanı bulacaklardır.

Eğitim Ücreti

Eğitim Kayıt Ücreti: 6250 TL + KDV

Erken Kayıt Ücreti: 5750 TL + KDV

Erken Kayıt Tarihi: 18 Ekim 2019

Eğitim ücretine, 24 adet uçucu yağ ve aromaterapi ürünü hazırlama kiti dahildir.

Eğitim ücretine, öğle yemekleri ve çay kahve ikramları dahildir.

Ödemelerde, kredi kartına vade farkı ile taksit imkanı bulunmaktadır. (2 taksit %5, 3 taksit %6, 4 taksit %7)

NAHA Sertifikalı Level 1 Aromaterapist Eğitimi Kayıt Formu

NAHA Sertifikalı Level 1 Aromaterapist Eğitimi’ne katılmak için lütfen aşağıdaki linkte yer alan kayıt formunu doldurunuz. Teşekkürler.

Önemli Not:

Eğitimimiz herkesin katılımına açıktır. Katılım için herhangi bir ön koşul gerekmemektedir.

Eğitim Programı

30 Kasım Cumartesi / Meltem Kurtsan, Nazım Tanrıkulu

Aromaterapinin Tanımı ve Temelleri
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Dünyası
Aromatik Bitkilerden Uçucu Yağ Eldesi
Distilasyon, Sıkma, Anfloraj, CO2 Ekstraksiyon
Uçucu Yağ Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

1 Aralık Pazar / Meltem Kurtsan, Nazım Tanrıkulu

24 uçucu yağ profili: Misk, Adaçayı, Servi, Okaliptus globulus, Frankinsens, Itır, Zencefil, Greyfurt, Ölmezçiçek, Ardıç, Defne, Lavanta, Limon, Lemongrass, Paçuli, Nane, Roman Papatyası, Biberiye, Tatlı Portakal, Tea Tree, Vetiver, Ylang Ylang, Rezene, Mandalina, Çam.

Hidrosoller, Sabit-Maserasyon Yağlar ve Aromaterapide Kullanılan Diğer Bazlar

2 Aralık Pazartesi / Ayten Altıntaş, Meltem Kurtsan, Sevda Doğan

Prof. Dr. Ayten Altıntaş:
Modern Aromaterapinin Doğuşu ve Gelişmesi
Aromaterapinin Geçmişini Anlamak
Kokunun Serüveni (Güzel koku ticareti)
Güzel Kokulu Maddelerin Üretimi (Uçucu ve Sabit Yağların Tarihçesi)
Kültürümüzde Aromaterapi (Osmanlı Tıbbında ve Sarayında güzel koku)
Aromaterapide İki Ekol (Hipokrat-Galen ekolleri)
Aromaterapinin Geleceğini Kavramak
Aromaterapide Kimyadan Enerji Tıbbına Geçiş

Kimyager Sevda Doğan:
Uçucu yağların kimyası: Mono ve Seskipertenler, Alkoller, Esterler, Aldehitler, Ketonlar, Fenoller, Fenilpropanoidler, Oksitler, Laktonlar, Furanokumarinler

3 Aralık Salı / Meltem Kurtsan, Kıvılcım Kayabalı

Olfaktör Sistem
Anatomi ve Fizyoloji
Aromaterapi ve Stres
Sağlıkta Aromaterapi
Sağlığa Bütünsel Yaklaşım
Uçucu Yağlarda Güvenlik
Aromaterapi Danışmanlığı
Tedavi Şekli Geliştirme Yöntemleri

4 Aralık Çarşamba / Meltem Kurtsan, Sevda Doğan

Ecz. Meltem Kurtsan:
Aromaterapi Uygulama Yöntemleri
İnhalasyon, Difüzyon, Kompres, Ağız Bakım Suları
Yüz ve Vücut Yağları / Kremleri, Temizleyiciler, Tonikler
Aromaterapötik Ürün Geliştirme
Örnek Aromaterapi Ürünleri Üretimi (İnhaler, Difüzyon Karışımı, Kış Balsamı vb.)

Kimyager Sevda Doğan:
Aromaterapi Temelli İş Kurmak
Aromaterapi Ürünleri Geliştirmek ve Piyasaya Sunmak
Türkiye’de Yasal Gereklilikler/Aromaterapi Dernekleri

Eğitmen Kadrosu

Uzm. Ecz. Meltem Kurtsan

NAHA Bölge Direktörü

Eczacılık eğitimini İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde tamamladı. 1980’li yıllarda çalışmaya başladığı Türkiye’nin ilk Bitkisel Ürünler Yaratıcısı Otacı – Kurtsan Şirketler Grubu’nda Ar-Ge, Üretim, Kalite Kontrol Bölümleri’ndeki görevlerinden sonra; 2004 – 2013 yılları arasında grubun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttü.

1997- 1999 yılları arasında ABD – Harvard Üniversitesi’nde – OPM Programı’nı bitirdi. Aynı yıl Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) Geleceğin Global Lideri seçildi.

2002’de faaliyete geçen Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER)  Kurucu Başkanı’dır.

Eğitimine 2009-2010 yıllarında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Ana Bilim Dalı’nda  Fitoterapi  Yüksek Lisans Programı ile devam etti.

2017 yılında Bezmialem Üniversitesi ve Aromaterapi Derneği’nin birlikte düzenlediği Klinik Aromaterapi Eğitimi’ne katıldı.

2018 yılında T.C. Sağlık Bakanlığı’nın sertifikalı Homeopati Eğitimi’ni tamamladı.

2019 yılı itibariyle Amerika Aromaterapi Derneği NAHA’nın (National Association for Holistic Aromatherapy) bölge direktörü seçildi.

Bodrum’da HerbaFarm Akademi adını verdiği çiftliğinde organik yaşam ve sağlıklı beslenme konularında araştırmalar yapmakta, doğal ürünler ve tıbbi bitkiler yetiştirmekte ve doğal kozmetikler, aromaterapi, doğal yaşam ve ekoloji gibi konularda eğitimler düzenlemektedir.

Dr. Kıvılcım Kayabalı

Nöroakademi Kurucusu

kivilcim_kayabali

1981 yılında TED Ankara Koleji ve 1987’de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

1999 yılında ilaç ve sağlık sektörüne danışmanlık ve eğitim hizmetleri veren PTMS firmasını kurdu.

2018’de Bezmialem Üniversitesi’nde düzenlenen Klinik Aromaterapi Eğitimi’ni tamamladı.

Dünyanın ilk nöromarketing ajansı olan SalesBrain’in Türkiye temsilcisi olarak nöromarketing’in satış, pazarlama lanında kullanımı konusunda çalışmalar yapıyor.

Nazım Tanrıkulu

Tıbbi ve Aromatik Bitki Uzmanı 

nt

Selçuk Üniversitesi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı’nı bitiren Nazım Tanrıkulu, uzun yıllar Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde ve Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi’nde görev yaptı. Halen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nda Çiftçi Eğitim Merkezi Şube Müdürü olarak görevine devam etmektedir. Medipol Üniversitesi “Tıp Tarihi ve Etik” Yüksek Lisans tez dönemindedir.

Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği ve Aromaterapi Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi, Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Homeopati Derneği, Doğa Derneği’nin üyesidir.

Tıbbi Bitkileri Doğru Kullanma Rehberi ve Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Rehberi adlı iki kitabı bulunmaktadır.

Prof. Dr. Ayten Altıntaş

Tıp Tarihi Uzmanı

ayten_altintas

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunudur. 1980 yılından, emekli olduğu 2016 yılına kadar “Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Tıp Tarihi ve Etik” anabilim dalında görev aldı. Şu an Medipol Üniveritesi’nde Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı olarak görevine devam ediyor. Sadece gül konusunda 40’ın üzerinde makalesi, 7 Türkçe, 1 adet de İngilizce kitabı bulunmaktadır.

Gül ile yolları bundan tam 15 yıl önce kesişti. Bir tıp tarihçisi olarak Osmanlı Tıbbı hakkında yaptığı araştırmalar sırasında gülün tedavi edici ve şifa verici özellikleriyle tanıştı. Gülün, Kadim tıptaki tedavi edici özellikleri ve yapılan bilimsel araştırmalardaki ilaç olma potansiyeli kendisini çok heyecanlandırdı. Bu konudaki çalışmalarına ağırlık verip araştırmaya başladı.

Bu 15 yıllık süreçte, birçok firmaya daha iyi bir gül suyu ve gülden elde edilebilecek ürünler konusunda çeşitli danışmanlıklar verdi. Isparta gülünün önemini yurt içi ve yurt dışında duyurmaya çalıştı. Şimdi faydasına ve şifasına çok inandığı bu ürünü kendi bahçesinden çıkan güllerle üretmeye başladı.

Hedefi, geleneksel tıptaki kadim bilgileri kullanarak ürettiği ve bir benzeri olmadığını bildiği bu şifalı ürünün tüm dünyada hakettiği yere gelmesi ve diğer üreticilere yol açması.

Sevda Doğan

Kimyager

sevda doğan

Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Lisans Bölümü mezunudur. Harvard Business School ve George Washington Üniversiteleri’nden Liderlik, Yalın Üretim, Proje ve Kaynak Yönetimi konularında uzmanlık sertifikalarına sahiptir.

Üniversiteden mezun olduktan sonra  5 yıl Roche İlaç Fabrikası Kalite Kontrol Laboratuvarları’nda çalışmış, daha sonra 23 yıl boyunca Novartis ve Sandoz’da  sırasıyla Kalite Kontrol, Kalite Güvencesi, Üretim, Fabrika Yönetimi, Yeni Fabrika kurulumu Proje Yöneticiliği, Teknik Operasyonlar Direktörlüğü gibi üst düzey yönetici pozisyonlarda görev almış ve 2013 yılında Abdi İbrahim Teknik Genel Müdür Yardımcısı pozisyonunda kurumsal hayattan ayrılarak emekli olmuştur.

2014 yılından itibaren Eliksir İlaç, Gıda, Sağlık, Kozmetik Ürünleri ve Danışmanlık Firması’nın kurucu ortağı ve Genel Müdürü olarak görev yapmakta olup ilaç, gıda takviyeleri ve kozmetik sektörlerine tesis kurulumu, formülasyon, kalite sistemleri, GMP ve ISO standartları konularında anahtar teslim proje yönetimi ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

2014 yılından itibaren Doğal Kozmetik ve Aromaterapi ile ilgilenmekte olup Bezmialem Üniversitesi başta olmak üzere, The Essential Oil Institute, AromaHead Institute ve Tisserand Institute sertifika programlarına katılmış olup International NAHA (National Association for Holistic Aromatherapy) sertifikasına sahiptir.

Ayrıca Formula Botanica ve International College of Holistic Studies ve Chemists Corner Doğal Kozmetik Formülasyonu, Organik Cilt Ürünleri ve Anti-Ageing Kozmetik konularında sertifikalara sahiptir.