Eğitim İçeriği

HerbaFarm Akademi, NAHA Sertifikalı Level 1 Aromaterapist Eğitimi’ni 30 Kasım – 4 Aralık 2019 tarihleri arasında İstanbul’da Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde (NGBB) düzenleyecek.

Merkezi ABD’nde bulunan NAHA (The National Association for Holistic Aromatherapy); Aromaterapi Eğitimi’ne dünya çapında standart getirmeyi amaç edinmiş, binlerce üyesi olan bir dernektir.

HerbaFarm Akademi, 2019 yılı itibariyle NAHA sertifikalı Aromaterapi Eğitimi vermeye yetkili kurum olmuş; HerbaFarm Akademi Kurucusu Uzm. Ecz. Meltem Kurtsan ise NAHA’nın Bölge Direktörü seçilmiştir.

Uzman Eczacı Meltem Kurtsan başkanlığındaki eğitim kadrosu  ile gerçekleşecek olan 50 saatlik Level 1 eğitiminde; Aromaterapide en çok kullanılan 24 uçucu yağ profilinin incelenmesinin yanında, botanik, uçucu yağların elde edilme yöntemleri, kimyasal yapıları, insan vücudunun koku algılama merkezi, dolaşım, sindirim sistemleri, cilt yapısı, Aromaterapi ürünleri üretimi, Aromaterapiye dayalı iş kurma, üretim yeri açma ve Sağlık Bakanlığı yönetmelikleri detaylı bir şekilde incelenecektir.

Eğitimin tamamlanmasından sonraki 3 ay içinde ev ödevlerini tamamlayan ve sınavda başarılı olan katılımcılara HerbaFarm Akademi sertifikası verilecektir. Bu sertifikayı NAHA’nın web sitesine (naha.org) yükleyerek yıllık üyelik başvurusu yapılacaktır. (Yıllık üyelik ücreti 100$’dır.) Bu işlem sonucunda NAHA onaylı LEVEL 1 AROMATHERAPIST sertifikanız NAHA tarafından dijital ortamda tarafınıza gönderilecektir.

NAHA üyeliği ile birlikte dünyadaki binlerce aromaterapistin üye olduğu ağa dahil olacak ve dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenen Aromaterapi kongre/seminer/gezi/fuar etkinliklerine katılma imkanı bulacaklardır.

naha_level1

Eğitim Ücreti

Eğitim Kayıt Ücreti: 6250 TL + KDV

Erken Kayıt Ücreti: 5750 TL + KDV

Erken Kayıt Tarihi: 18 Ekim 2019

Eğitim ücretine, 24 adet uçucu yağ ve aromaterapi ürünü hazırlama kiti dahildir.

Eğitim ücretine, öğle yemekleri ve çay kahve ikramları dahildir.

Ödemelerde, kredi kartına vade farkı ile taksit imkanı bulunmaktadır. (2 taksit %5, 3 taksit %6, 4 taksit %7)

NAHA Sertifikalı Level 1 Aromaterapist Eğitimi Kayıt Formu

NAHA Sertifikalı Level 1 Aromaterapist Eğitimi’ne katılmak için lütfen aşağıdaki linkte yer alan kayıt formunu doldurunuz. Teşekkürler.

Önemli Not:

Eğitime İstanbul dışından katılacak misafirlerimiz için eğitimin yapılacağı Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi yakınındaki anlaşmalı otellerde indirimli konaklama imkanı olacaktır. Konu ile ilgili HerbaFarm Akademi’den bilgi alabilirsiniz. 

Eğitimimiz herkesin katılımına açıktır. Katılım için herhangi bir ön koşul gerekmemektedir.

Eğitim Programı

30 Kasım Cumartesi / Meltem Kurtsan, Nazım Tanrıkulu

Aromaterapinin Tanımı ve Temelleri

Aromatik Bitkilerin Tarihte Kullanımı

Modern Aromaterapinin Gelişimi

Günümüzde Aromaterapi Uygulamaları

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Dünyası

Aromatik Bitkilerden Uçucu Yağ Eldesi

Distilasyon, Sıkma, Anfloraj, CO2 Ekstraksiyon

Uçucu Yağ Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

1 Aralık Pazar / Meltem Kurtsan, Nazım Tanrıkulu

Uçucu Yağ Profilleri: Misk Adaçayı, Servi, Okaliptus globulus, Frankinsens, Itır, Zencefil, Greyfurt, Ölmezçiçek, Ardıç, Defne, Lavanta, Limon, Lemongrass, Paçuli, Nane, Roman Papatyası, Biberiye, Tatlı Portakal, Tea Tree, Vetiver, Ylang Ylang, Rezene, Mandalina, Çam.

Hidrosoller,  Sabit Yağlar, Maserasyon Yağlar ve Aromaterapide Kullanılan Diğer Bazlar

2 Aralık Pazartesi / Meltem Kurtsan, Sevda Doğan

Mono ve Seskipertenler

Alkoller, Esterler

Aldehitler, Ketonlar

Fenoller, Fenilpropanoidler

Oksitler, Laktonlar, Furanokumarinler

Uygulamada Kimyanın Önemi

Uçucu Yağlarda Kalite

Monograf Okuma

Aromaterapi Uygulama Yöntemleri

İnhalasyon, Difüzyon, Kompres, Ağız Bakım Suları

Yüz ve Vücut Yağları / Kremleri, Temizleyiciler, Tonikler

Aromaterapötik Ürün Geliştirme

3 Aralık Salı / Meltem Kurtsan, Kıvılcım Kayabalı

Olfaktör Sistem

Limbik Sistem

Aromaterapi ve Stres

Sağlıkta Aromaterapi

Sağlığa Bütünsel Yaklaşım

Cildin Yapısı

Cilt İçin Uçucu Yağlar

Yaygın Cilt Problemleri

Uçucu Yağlarda Güvenlik

Solunum Sistemi

Sindirim Sistemi

Kas-İskelet Sistemi

Kadın Sağlığı

Dolaşım Sistemi

Aromaterapi Danışmanlığı

Tedavi Şekli Geliştirme Yöntemleri

4 Aralık Çarşamba / Meltem Kurtsan, Sevda Doğan

Aromaterapi Ürünleri ile İş Geliştirme

Aromaterapi İşletmeciliği

Sağlık Bakanlığı Regülasyonları

Üretim Yeri İzinleri

Kozmetik Ürün İzinleri

Örnek Aromaterapi Ürünleri Üretimi (Merhem, İnhaler, Difüzyon Karışımı, Sinek Kovucu Sprey, Kış Balsamı vb.)

Sınava Hazırlık

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Gezisi

Eğitmen Kadrosu

NAHA Bölge Direktörü

Uzm. Ecz. Meltem Kurtsan

Eczacılık eğitimini İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde tamamladı. 1980’li yıllarda çalışmaya başladığı Türkiye’nin ilk Bitkisel Ürünler Yaratıcısı Otacı – Kurtsan Şirketler Grubu’nda Ar-Ge, Üretim, Kalite Kontrol Bölümleri’ndeki görevlerinden sonra; 2004 – 2013 yılları arasında grubun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttü.

1997- 1999 yılları arasında ABD – Harvard Üniversitesi’nde – OPM Programı’nı bitirdi. Aynı yıl Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) Geleceğin Global Lideri seçildi.

2002’de faaliyete geçen Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER)  Kurucu Başkanı’dır.

Eğitimine 2009-2010 yıllarında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Ana Bilim Dalı’nda  Fitoterapi  Yüksek Lisans Programı ile devam etti.

2017 yılında Bezmialem Üniversitesi ve Aromaterapi Derneği’nin birlikte düzenlediği Klinik Aromaterapi Eğitimi’ne katıldı.

2018 yılında T.C. Sağlık Bakanlığı’nın sertifikalı Homeopati Eğitimi’ni tamamladı.

2019 yılı itibariyle Amerika Aromaterapi Derneği NAHA’nın (National Association for Holistic Aromatherapy) bölge direktörü seçildi.

Bodrum’da HerbaFarm Akademi adını verdiği çiftliğinde organik yaşam ve sağlıklı beslenme konularında araştırmalar yapmakta, doğal ürünler ve tıbbi bitkiler yetiştirmekte ve doğal kozmetikler, aromaterapi, doğal yaşam ve ekoloji gibi konularda eğitimler düzenlemektedir.

Dr. Kıvılcım Kayabalı

1981 yılında TED Ankara Koleji ve 1987’de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

1999 yılında ilaç ve sağlık sektörüne danışmanlık ve eğitim hizmetleri veren PTMS firmasını kurdu.

2018’de Bezmialem Üniversitesi’nde düzenlenen Klinik Aromaterapi Eğitimi’ni tamamladı.

Dünyanın ilk nöromarketing ajansı olan SalesBrain’in Türkiye temsilcisi olarak nöromarketing’in satış, pazarlama lanında kullanımı konusunda çalışmalar yapıyor.

Tıbbi ve Aromatik Bitki Uzmanı Nazım Tanrıkulu

Selçuk Üniversitesi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı’nı bitiren Nazım Tanrıkulu, uzun yıllar Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde ve Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi’nde görev yaptı. Halen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nda Çiftçi Eğitim Merkezi Şube Müdürü olarak görevine devam etmektedir. Medipol Üniversitesi “Tıp Tarihi ve Etik” Yüksek Lisans tez dönemindedir.

Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği ve Aromaterapi Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi, Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Homeopati Derneği, Doğa Derneği’nin üyesidir.

Tıbbi Bitkileri Doğru Kullanma Rehberi ve Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Rehberi adlı iki kitabı bulunmaktadır.

Kimyager Sevda Doğan

Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Lisans Bölümü mezunudur. Harvard Business School ve George Washington Üniversiteleri’nden Liderlik, Yalın Üretim, Proje ve Kaynak Yönetimi konularında uzmanlık sertifikalarına sahiptir.

Üniversiteden mezun olduktan sonra  5 yıl Roche İlaç Fabrikası Kalite Kontrol Laboratuvarları’nda çalışmış, daha sonra 23 yıl boyunca Novartis ve Sandoz’da  sırasıyla Kalite Kontrol, Kalite Güvencesi, Üretim, Fabrika Yönetimi, Yeni Fabrika kurulumu Proje Yöneticiliği, Teknik Operasyonlar Direktörlüğü gibi üst düzey yönetici pozisyonlarda görev almış ve 2013 yılında Abdi İbrahim Teknik Genel Müdür Yardımcısı pozisyonunda kurumsal hayattan ayrılarak emekli olmuştur.

2014 yılından itibaren Eliksir İlaç, Gıda, Sağlık, Kozmetik Ürünleri ve Danışmanlık Firması’nın kurucu ortağı ve Genel Müdürü olarak görev yapmakta olup ilaç, gıda takviyeleri ve kozmetik sektörlerine tesis kurulumu, formülasyon, kalite sistemleri, GMP ve ISO standartları konularında anahtar teslim proje yönetimi ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

2014 yılından itibaren Doğal Kozmetik ve Aromaterapi ile ilgilenmekte olup Bezmialem Üniversitesi başta olmak üzere, The Essential Oil Institute, AromaHead Institute ve Tisserand Institute sertifika programlarına katılmış olup International NAHA (National Association for Holistic Aromatherapy) sertifikasına sahiptir.

Ayrıca Formula Botanica ve International College of Holistic Studies ve Chemists Corner Doğal Kozmetik Formülasyonu, Organik Cilt Ürünleri ve Anti-Ageing Kozmetik konularında sertifikalara sahiptir.