Bilimsel Bitki Ressamlığı Nedir?

““Bitki ressamlığı”, “bilimsel bitki illüstrasyonu” olarak da anılan çok özel bir alan. Sanat ile bilimin üst üste çakıştığı bu alan bitkilerin yapısının, şeklinin, renginin doğru gözlemlenmesine ve bilimsel kriterlere uygun olarak resmedilmesine dayanıyor. Açıyı algılama, ölçekli çizim yapma, ışık ve gölgeyi ayarlama gibi birçok tekniği kullanıyor.” *

Bu Atölyede Neler Öğreneceksiniz?

Bilimsel Bitki Ressamlığı’na giriş niteliğindeki bu atölyede karakalem yöntemi ile canlı bitkilerin birebir ölçülendirilmesi ve bilimsel şekilde resmedilmesi anlatılacaktır.

Eksen bilgisi, bitkinin dokusu, ışık ve gölge gibi öğeler dikkate alınarak suluboyaya hazırlık niteliğinde eskizler yapılacaktır. Daha sonra suluboyaya geçiş yaparak, renk bilgisi üzerine çalışılacak, önceden hazırlanmış olan eskizler suluboya ile renklendirilecek ve doku çalışmaları yapılacaktır.

Bu Atölye Kimler İçin?

Bu atölye, bilimsel bitki ressamlığına ilgi duyan, 15 yaş üstü herkesin katılımına açıktır. Katılımcılardan, konu ile ilgili temel bir ön bilgi beklenmemektedir.

Önemli Not: Atölye sürecinde katılımcıların ihtiyacı olan malzemeler HerbaFarm tarafından karşılanacaktır.

Atölye Kayıt Ücreti: 690 TL (KDV dahil)

Eğitim ücretine, çay kahve ikramları dahildir, öğle yemeği dahil değildir. Öğle molasında çevredeki kafe ve restaurantlarda yemek mümkündür.

Bilimsel Bitki Ressamlığına Giriş Atölyesi Kayıt Formu

Bilimsel Bitki Ressamlığı Atölyesi’ne katılmak için lütfen aşağıdaki linkte yer alan kayıt formunu doldurunuz. Teşekkürler.

* Z Mevsimlik Tematik Dergi – Genel Yayın Yönetmeni / Muhammed Nur Anbarlı

Bitki Ressamı Kezban Sayar Kimdir?

Ankara Üniversitesi – Dil, Tarih, Coğrafya Fakültesi – Antropoloji Bölümü – Paleoantropoloji Anabilim Dalı’ndan yüksek lisans derecesiyle mezun oldu.

Sanata olan ilgisi sayesinde İstanbul’da tezhib sanatına yöneldi. Yıllarca tezhib çalışmaları yaparak çeşitli sergilere katıldı.

Bilimsel bitki ressamlığına merak sardığı dönemde çeşitli eğitimler alarak kendisini geliştirdi. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nin sunduğu imkan sayesinde, dünya üzerinde sayılı isimler arasında olan,  ağaç çizimleri (Habitus) konusunda uzmanlaşmış olan Aljos Farjon’dan Habitus Eğitimleri aldı.

Şu anda Resimli Türkiye Florası ressamlarından olmakla beraber Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde Bilimsel Bitki Ressamlığı eğitmenliğine devam etmektedir.