Yalıkavak, Gökçebel Dağları’ndaki HerbaFarm Çiftliği’nde 10 yıldır doğal yaşamı deneyimleyen, Otacı Bitkisel Ürünler Kurucularından Ecz. Meltem Kurtsan, Fitoterapist ve Doğal Tıp Uzmanı Şaduman Karaca’yı ikinci kez konuk ediyor.

Baharatlar, yemeği bütünüyle değiştirir. Bir bölgenin mutfağı, temel gıdaları kadar kullandığı baharatlar ile karakterize edilir. Baharatlar, yemeğe tat verdiği kadar renk de katar. Yemeğin vitamin ve mineral değerlerini arttırmanın yanında, sindirim sistemini hazırlamaya, karaciğeri ve safra kesesini uyarmaya ve toksinlerin yok edilmesine yardımcı olur. Esansiyel yağlar, baharatların tat ve faydalı etkilerinde kilit rol oynayan bileşenlerdir ve birçoğu antiseptiktir ve zararlı mikroorganizmalara karşı koruma sağlarlar. Baharatlar aynı zamanda gıda koruyucusu olarak da işlev görür ve gıdanın hızla bozulduğu sıcak bölgelerde büyük önem taşır.

Atölye Programı

Baharat Tanım

Baharat Tarihine Kısa Bakış

Baharat Tatları ve Tat Alımı

Baharatların Görevleri ve Etki Şekilleri

Baharatların Sınıflandırılması

Baharat Formları

Önemli Baharatların İnsan Sağlığına Etkisi

Tropik Baharatlar ve Kullanımları:

Zencefil, Zerdeçal, Havlıcan, Karabiber, Muskat, Kakule, Karabiber…

Osmanlı Baharat Kültürü

Osmanlı Baharatları; Kebabiye, Dar-ı fülfül, Kimyon, Anason, Tarçın, Karanfil…

Akdeniz Baharatları ve Kullanımları:

Defne, Fesleğen, Reyhan, Nane, Kekik, Biberiye…

Sindirim Açısından Baharatların Yeri ve Önemi

Yemek Pişirirken Kullanılan Baharatlarda Dikkat Edilecek Hususlar

Baharat Satın Almada ve Saklamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mizaca Göre Baharat Kullanım Önerileri

Atölye Kayıt Ücreti: 480 TL (KDV dahil)

Atölye ücretine, çay kahve ikramları dahildir, öğle yemeği dahil değildir. Öğle molasında çevredeki kafe ve restaurantlarda yemek mümkündür.

Baharat Atölyesi Kayıt Formu

Baharat Atölyesi’ne katılmak için lütfen aşağıdaki linkte yer alan kayıt formunu doldurunuz. Teşekkürler.

Fitoterapist ve Doğal Tıp Uzmanı Şaduman Karaca Kimdir?

Berlin Humboldt Üniversitesi’nde Felsefe Öğrenimi gördü.

Almanya’da Temel Tıp –  Fitoterapi, Homeopati ve Geleneksel  Tıp Yöntemlerieğitimleri aldı. 

2006 yılında Doğal Tıp Uzmanı olarak Almanya’da muayenehane açıp hasta kabul etmeye hak kazandı ve Berlin Eyaletinde muayenehane açarak hasta kabul etti.

Ek olarak Mediasyon, Şiatsu, Yoga ve Masaj eğitimlerinini tamamladı.

2010 yılından itibaren Türkiye’de Fitoterapi eğitimleri vermektedir.

Kars ve  Artvin bölgeleri başta olmak üzere tüm Türkiye doğasında tıbbi ve aromatik bitki araştırmaları yapmaktadır. ‘Kars Tıbbi Bitkileri’ kitap olarak yayımlanmıştır, ‘Ardanuç Tıbbi ve Ballı Bitkileri’ yayına hazırlanmaktadır.

2014 yılından itibaren Üsküdar Üniversitesi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak Fitoterapi-Aromaterapi gibi zorunlu derslere girmektedir.

Türkiye’de tıbbi ve aromatik bitkilerin hasadı, kurutulması, saklanması ve kullanımları konusunda radyo, televizyon, yazılı basın ve sosyal medayada halkı bilgilendirici sözlü ve yazılı yayınlar yapmaktadır.

2006 yılından beri Türkiye’de Fitoterapi ve Doğal Tıp Uzmanı olarak çok sayıda fuar, çalıştay, sempozyum ve panel konuşmacısı olmuştur.

Tarım ve Orman Bakanlıkları’na tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda danışmanlık vermektedir.

Uzun süredir Türkiye’nin çoğu bölgesine Bitki Gezileri düzenlemektedir.

2018 yılında Muğla Fethiye’ye yerleşip, Fitosofia ismindeki işletmesini kurarak tıbbi ve aromatik bitkilerin sağlıklı bir şekilde fitoterapide kullanıma sunulabilmesi için toplayıcılık, yetiştiricilik, hasat, saklama ve tedavide kullanım alanları hakkında danışmanlık ve kursları kurumsal olarak sunmaya başlamıştır.