HERBAFARM AKADEMİ

2018 EĞİTİMLER

Mimar Özgül Öztürk ile

EKOLOJİK MİMARİYE GİRİŞ EĞİTİMİ

8-9 Eylül 2018, 10:00 – 17:00

Gökçebel Köyü, Yalıkavak – Bodrum

Yalıkavak, Gökçebel Dağları’ndaki HerbaFarm Çiftliği’nde 10 yıldır doğal yaşamı deneyimleyen, Otacı Bitkisel Ürünler Kurucularından Ecz. Meltem Kurtsan, Eylül ayında Mimar Özgül Öztürk’ü konuk ediyor.

8 Eylül Cumartesi Eğitim Programı

Tanışma
Özgül Öztürk kimdir? Çalışmalar sunum
İnsanın doğası, mekanın doğalı
Gerçekte(n) nerede yaşamak isteriz?
Sizin için ev, yuva nedir? Nasıl olsun istersiniz?
Ekoloji, tasarım ve ev üzerine
Ekolojik mimari Türkiye’den ve dünyadan örnekler

9 Eylül Pazar Eğitim Programı

Neden toprak yapılar?
Türkiye ve dünyadan toprak yapı örnekleri
Toprak yapıların sağladığı yararlar
Toprak alınacak yerin seçilmesinde göz önünde tutulması gerekenler
Toprağın yapıya hazırlanması, yapım sürecine hazırlık
Toprak yapı malzemesi ile yapım yöntemleri
Toprak yapısını belirlemek amacıyla yapılan görsel deneyler?
Yapım aşamasında kullanılan ekipmanlar, malzemeler
Toprak yapım teknikleri
Şantiye aşamasında dikkat edilmesi gerekenler
Görsel deneylerin birlikte yapılması
Toprağın birlikte hazırlığı
Bir toprak tuğla üretiminin birlikte yapılması

Eğitim Kayıt Ücreti: 980 TL

Erken Kayıt Ücreti: 950 TL

Erken Kayıt için Son Gün: 15 Ağustos 2018

Eğitim ücretine, HerbaFarm’ın organik sertifikalı ürünleri ile hazırlanmış öğle yemeği, çay, kahve ve bitkisel çay ikramları dahildir.

Ekolojik Mimariye Giriş Eğitimi Kayıt Formu

Ekolojik Mimariye Giriş Eğitimi’ne katılmak için lütfen aşağıdaki linkte yer alan kayıt formunu doldurunuz. Teşekkürler.

Mimar Özgül Öztürk Kimdir?

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi, 1992 İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü ve Marmara Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) Yüksek Lisans mezunudur.

Özgül Öztürk, 1998 yılında A Mimarlık şirketini kurdu. 26 yıllık iş tecrübesiyle Dekorasyon, Proje Tasarım ve Uygulama hizmetlerine ilaveten, 2008’den itibaren Yeşil Mimari, Ekolojik Mimari, Sürdürülebilirlik konularını da çalışma alanlarına ekledi. Sürdürülebilir Kalkınma dalında Türkiye 2016 Toprağın Kadınları birincisi, Uluslararası Büyük Jüri Ödülü Dünya 1.si ve Uluslararası Halk Oylaması Dünya 1.si seçildi. Özgül Öztürk Türkiye’den finale kalan ilk Türk kadını olmanın yanı sıra halk oylaması ödülü ve büyük jüri ödülü ile birlikte 2 ödülü de alarak, dünya birinciliğini kazanan ilk Türk kadınıdır.

İklim Değişikliği liderlerinden olup, sürdürülebilirlik, doğal yapılar, topluluk oluşturma konularında aktif çalışmalarda yer alan ve Yeşil Mimari, Ekolojik Mimari, Sürdürülebilir Yaşam ve Sosyal Değişim Dönüşüm konularına dair pek çok gönüllü çalışmalar içinde aktif rol alan, üniversiteler ve kurumlara söyleyişilere katılan Özgül Öztürk, Konuşmacı-Kolaylaştırıcı-Eğitmen ve Düş Kurucu’dur. Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER)’in 2004’ten beri üyesi, 2015-2017 Yönetim Kurulu Üyesi ve Nimri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi’dir. İTÜ Vakfı Toprak Yapılar Grubu ve mesleki üyelikleri bulunmaktadır. MIT – Otto Scharmer “Transforming Business, Society and Self” katılımcılarındandır.

Türkiye’de “Döngüsel Tasarım” (Mimari-Sürdürülebilirlik odaklı) konusunda çalışmalar yapan Özgül Öztürk, 1998’den beri  kurucusu olduğu A Mimarlık’ta mimari çalışmalarına devam ediyor.

X