HERBAFARM AKADEMİ

2018 EĞİTİMLER

Prof. Dr. Neriman Özhatay ve Dr. Ecz. Bahar Gürdal ile

BODRUM’UN ŞİFALI BİTKİLERİ ATÖLYESİ

2 Haziran 2018, 10:00 – 17:00

Gökçebel Köyü, Yalıkavak – Bodrum

Yalıkavak, Gökçebel Dağları’ndaki HerbaFarm Çiftliği’nde 10 yıldır doğal yaşamı deneyimleyen, Otacı Bitkisel Ürünler Kurucularından Ecz. Meltem Kurtsan, Haziran ayında İ.Ü. Eczacılık Fakültesi yıllarındaki değerli hocası Farmasötik Botanik Profesörü Neriman Özhatay ve Muğla-Marmaris bitkileri hakkında tez yazmış olan Dr. Ecz. Bahar Gürdal’ı konuk ediyor.

Bodrum; her yaz gelinen, denizinden ve güneşinden faydalanılan, tarihi çok eskilere dayanan popüler bir tatil mekanı olarak bilinir. Bodrum’un çok zengin bir tarihi olduğu gibi çok zengin bir bitki örtüsü de var. Özellikle Bodrum dağlarında pek çok şifalı tıbbi ve aromatik bitki bulunuyor.

HerbaFarm Çiftliği’nin arazisinde keşif yaparak Bodrum’un bitki örtüsünü incelemek,

Arazide kendiliğinden yetişen tıbbi ve aromatik bitkileri gözlemleyerek örnek toplamak, örnekler üzerinden bitkileri tanımak ve diğer bitkilerden ayırt etmek,

Bitkilerin toplanma ve kurutma yöntemlerini öğrenmek, içlerindeki yararlı etken maddeleri anlamak ve etken maddeleri elde etme yöntemlerini öğrenmek (ekstraksiyon, infüzyon, dekoksiyon, maserasyon, distilasyon yöntemleri),

Sağlımızı koruma ve iyileştirmede bitkilerden nasıl yararlanabileceğimizi, tıbbi çaylar ve ekstreler hazırlama yöntemlerini öğrenmek isteyen herkes için ideal bir atölyedir.

Atölye Programı

Temel Bitki Bilgisi, Tanıma, Sınıflandırma, Türler vb. Teorik Bilgiler ile İlgili Kısa Bir Giriş
Arazi Çalışması ve Herbaryum Örneklerinin Hazırlanışı
Toplanan Örneklerin Tanımlanması

Atölye Kayıt Ücreti: 580 TL

Erken Kayıt Ücreti: 550 TL

Erken Kayıt için Son Gün: 15 Mayıs 2018

Atölye ücretine, HerbaFarm’ın organik sertifikalı ürünleri ile hazırlanmış öğle yemeği, çay, kahve ve bitkisel çay ikramları dahildir.

Bodrum’un Şifalı Bitkileri Atölyesi Kayıt Formu

Bodrum’un Şifalı Bitkileri Atölyesi’ne katılmak için lütfen aşağıdaki linkte yer alan kayıt formunu doldurunuz. Teşekkürler.

Bodrum Bitkilerini Tanıma Atölyesi 2017

Prof. Dr. Neriman Özhatay Kimdir?

1970 yılında İÜ Eczacılık Fakültesi Farmasötik Botanik Kürsü’süne asistan olarak atanmış, 1973 yılında doktorasını tamamlamış, 1978 yılında doçent ve 1987 yılında ise profesör unvanlarını almıştır. 1987 yılından itibaren 2014’te emekli olana dek Farmasötik Botanik Anabilim Dalı Başkanlığı’nı, 2006 yılından itibaren de Temel Bilimler Bölüm Başkanlığı’nı yürütmüştür. 2016 Eylül ayından itibaren ise Doğu Akdeniz Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde çalışmaktadır. 

Özhatay, 10 yüksek lisans tezi ile 10 doktora çalışması yönetmiştir. Hem Türkçe hem de İngilizce olarak basılmış, “Türkiye’nin Önemli Bitki Alanları”, “Türkiye’nin Siklamenleri” ve “İstanbul’un Ballı Bitkileri” isimli 3 kitap dışında çeşitli illerimizin doğal bitkilerini tanıtan toplam 16 kitabın yazarlığını yapmıştır.

Son olarak, “İstanbul’un Biyoçeşitlilik Envanter Çalışması”, “Doğu Karadeniz İlleri Tıbbi ve Aromatik Bitkileri”, “Çekmeköy (İstanbul) Doğal Bitkileri” projelerinde yer alan Özhatay; OPTIMA Member of Karyosystematic Section, IUCN Member Of The Species Survavial Commision bilimsel komisyonlarına üyedir, aynı zamanda Mapping of Flora European Türkiye Temsilcisi’dir.

Ayrıca; TEMA Bilimsel Danışmanlığı, DHKD 1995 yılından itibaren Bitki Bölümü Danışmanlığı ve 2003-2009 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır. Flora Araştırmaları Derneği, Doğal Çiçek Soğanları Derneği, Kartepe Biyoçeşitlilik Araştırma ve Koruma Derneği (Kurucu üye) sivil toplum kuruluşlarına üyedir.

Dr. Ecz. Bahar Gürdal Kimdir?

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde lisans ve aynı fakültenin Farmasötik Botanik Anabilim Dalı’nda yüksek lisans ve doktorasını tamamlamıştır.

Yüksek lisansını, “Marmaris (Muğla) İlçesi’nde Etnobotanik Bir Araştırma” başlıklı teziyle 2010 yılında tamamlayan Gürdal, “Marmara Bölgesi’nde Yetişen Taraxacum Türleri Üzerinde Farmasötik Botanik Araştırmalar” tezi ile 2015 yılında doktorasını vermiştir.

Bahar Gürdal yurtiçi ve yurtdışında pek çok bilimsel kongre, sempozyum ve toplantıya katılmış ve bilimsel hakemlikler yapmıştır.

Pek çok araştırma ve projede görev alan Gürdal, 50’ye yakın makale ve bildiri hazırlamıştır. Yurtdışında başlıca Kew, Edinburgh, Cenevre herbaryumlarında araştırmalar yapmıştır. Bilimsel Bitki İllüstrasyonu Kursunu ve Homeopati eğitimini tamamlamıştır. Ayrıca Gürdal, Eczacılık Tarihi Araştırma Derneği, Farmakognozi ve Fitoterapi Derneği üyesidir.

2012 yılından beri İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.

X